Ven in Cameron sta bila po sklenitvi velikega posla zadovoljna. Foto: EPA
Ven in Cameron sta bila po sklenitvi velikega posla zadovoljna. Foto: EPA
Kitajci sklepajo posle v Evropi

Kitajski in britanski premier Ven Džjabao in David Cameron sta se na srečanju v Londonu, na katerem so sodelovali tudi ministri ter najpomembnejši gospodarstveniki iz obeh držav, dogovorila o podvojitvi medsebojne trgovine do leta 2015, in sicer na 100 milijard dolarjev. Premierja sta se strinjala, da se Evropa ne sme bati konkurence Kitajske, ampak "odpreti trgovino v obe smeri". Kitajska je pripravljena dati svoj prispevek za "ponovno uravnoteženje svetovne rasti", je povedal Cameron.

Kitajska odpira trg in investira
Britanski premier, ki je konec lanskega leta z močno gospodarsko delegacijo obiskal Peking, saj je trgovina s Kitajsko ključen del njegove strategije za ponoven zagon britanskega gospodarstva, je dodal, da Kitajska nudi "velike priložnosti" za britansko gospodarstvo.

Sogovornika sta potrdila, da bo Kitajska svoj trg dodatno odprla za britanska podjetja - med drugim na področjih, kot so gradbeništvo, arhitektura in raziskave - ter istočasno sama več investirala v britansko gospodarstvo.

London ne miži pred kršitvami, trdi Cameron
Beseda je tekla tudi o človekovih pravicah. Cameron je ocenil, da je pomembno, da gresta gospodarski in politični napredek na Kitajskem z roko v roki. Zavrnil je kritike, da London zaradi gospodarskih interesov ignorira kršitve človekovih pravic od Pekinga, in zatrdil, da med državama poteka odprt dialog.

Ven je poudaril, da državi ne smeta "s prstom kazati druga na drugo", ampak se morata, ko gre za človekove pravice, medsebojno sprejemati, upoštevati dejstva, druga drugo obravnavati kot enakovredno ter nesporazume reševati z dialogom. Zatrdil je, da si Kitajska ne želi le gospodarskega razvoja, ampak tudi političnih strukturnih reform in izboljšanja na področju demokracije in pravne države.

Kitajska podpora države z evrom
Visoki kitajski gost, ki končuje svoj tridnevni obisk na Otoku, je že pred srečanjem v pogovoru za britanski BBC zatrdil, da bo Kitajska podpirala države območja z evrom in krepila sodelovanje z njimi ter še naprej kupovala evropske državne obveznice.

Kitajci sklepajo posle v Evropi