Francija je prejšnji teden odpoklicala svoja veleposlanika iz ZDA in Avstralije ter državi obtožila, da sta jo "zabodli v hrbet", ker se pred sklenitvijo zavezništva nista posvetovali s Parizom. Avstralija je po sklenitvi novega zavezništva tudi odpovedala pogodbo s Francijo za izdelavo podmornic v vrednosti 56 milijard evrov.
Biden se je med pogovorom z Macronom strinjal, da bi posvetovanje s Francijo pred napovedjo varnostnega pakta Aukus o sodelovanju v indopacifiški regiji preprečilo diplomatski spor, je sporočila Elizejska palača.
Bela hiša je medtem sporočila, da je pogovor trajal okoli 30 minut in je potekal "prijateljsko".
Konec oktobra srečanje v živo
Predsednika sta se strinjala, da bosta zagnala obsežne konzultacije za "obnovitev zaupanja", sta v skupni izjavi sporočili Elizejska palača in Bela hiša. Konec oktobra se bosta predsednika tudi srečala v živo.
Washington se je prav tako zavezal krepitvi podpore protiterorističnim misijam evropskih držav v afriškem Sahelu.
Johnson Macronu: "Daj že mir."
Britanski premier Boris Johnson je po obisku pri Bidnu sicer Macronu sporočil, naj "že da mir" glede dogajanja in zagotovil, da "nikogar ne želijo izrivati". Evropska unija je na drugi strani že pred dnevi izrazila solidarnost s Francijo in odnos trojice držav do nje označila za nesprejemljiv.
Danska premierka Mette Frederiksen pa je danes stopila v obrambo Bidnu, ki da je "zelo zvest čezatlantskemu zavezništvu".
Johnson je še poudaril, da zavezništvo "ni uperjeno" proti Kitajski. Peking je sicer v prvem odzivu sklepanje zavezništva pripisal "miselnosti hladne vojne".
Avstralski dokumenti dokazujejo nezaupanje v francoski dogovor
Avstralija je medtem predstavila dokumente, ki naj bi dokazovali, da so že dolgo pred odpovedjo pogodbe razmišljali o tveganjih pogodbe s Francijo. Javno poročilo vladnega revizorja iz leta 2020 navaja, da je neodvisni nadzorni odbor pod vodstvom nekdanjega ameriškega mornariškega generala Avstraliji že leta 2018 svetoval, naj preuči alternative francoskemu dogovoru in se vpraša, ali je dogovor v njihovem nacionalnem interesu.
Avstralski sekretar na obrambnem ministrstvu pa je junija opozoril parlament na "nepredvidljive dogodke" v povezavi z dogovorom, saj je cena še pred začetkom gradnje podmornic narasla s 34 na 51 milijard evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje