Malteški premier Lawrence Gonzi je priznal, da je nezavezujoči referendum, na katerem je svoj glas oddalo 72 odstotkov volilnih upravičencev, uspel. "Čeprav izid ni takšen, kot sem upal, da bo, je naša dolžnost, da se spoštuje volja večine," je dejal premier in dodal, da mora zdaj parlament sprejeti zakon, ki bi zakoncema po štirih letih ločenega življenja dovoljeval razvezo.
Po navedbah opozicijske laburistične stranke naj bi za legalizacijo ločitve glasovalo okoli 53 odstotkov volivcev. "Malta je vstopila v novo obdobje, ko bosta država in Cerkev ločeni," je izid referenduma pozdravil Jeffrey Pullicino Orlando, voditelj gibanja za razvezo.
Natrpani mali arhipelag sredi Sredozemskega morja je postal zadnja evropska država, ki prepoveduje razvezo, ko je Irska leta 1995 reformirala svoj zakon o poroki. Na svetu le še Filipini prepovedujejo razvezo.
30 odstotkov zakonov se konča
Razveza je na Malti pereče vprašanje že desetletja. Zagovorniki reforme pravijo, da se tri izmed desetih porok v državi končajo z ločitvijo ter da prihaja do velikega in nepotrebnega trpljenja, ker se pari ne morejo znova poročiti, saj njihov neuspešni zakon ni uradno končan. Skoraj tretjina otrok je rojena zunaj zakonske zveze.
"Nasprotniki razveze pravijo, da razpade 22 odstotkov zakonskih zvez, osem odstotkov ljudi pa svoje poroke razveljavi. To je smešno, še posebej če imata zakonca otroke, a je edini način, da se pravno ločita," je dejal Orlando, poslanec vladajoče Nacionalistične stranke.
"Devica Marija žalostna, ker Malta razmišlja o razvezi"
Orlando je ločen, njegova odtujena žena je poslanka opozicijske delavske stranke. Njegova zahteva za razpravo o razvezi je privedla do sobotnega referenduma. Vlada je zavrnila razpravo o tej temi in raje predlagala referendum. A če je mislila, da se bo s tem otresla te teme, se je hudo zmotila.
V država s 412.000 prebivalci je več mesecev potekalo najhujše prerekanje v zadnjih desetletjih. Vzporedne volitve kažejo, da je nemogoče napovedati izide referenduma. Nasprotniki reforme so se sklicevali na devico Marijo in strašili pred razpadom malteške družbe. "Prepričan sem, da je naša Gospa zelo žalostna, ker Malta razmišlja o razvezi zakonske zveze," je na spletni strani tamkajšnjega časopisa zapisal Tonio Fenech, minister za finance in poslanec Nacionalistične stranke.
"Pazite se volka, preoblečenega v ovco"
Panoji z napisom "Glasujte proti" in podobo Jezusa so se pojavili po vsej državi. Pred dvema tednoma je Mario Grech, škof Goza, najbolj konservativnega otoka v arhipelagu, s prižnice obsodil zagovornike razveze in dejal, da si ne zaslužijo prejeti obhajila. "Pazite se volka, preoblečenega v ovco," je dejal. "Volk zdaj trdi, da je katoličan. To je laž, prevara. Pripravljen sem na dialog z vsemi, a ne bodite varljivi, ne lažite. Če niste v občestvu z naukom Kristusa, niste v občestvu s Cerkvijo in ne boste mogli prejemati obhajila. Če bomo politično korektni in ne bomo povedali, da so stvari take, kot so, nam bo žal," je nadaljeval. "Med nami so banditi, ki uporabljajo vsa sredstva, da bi zavedli čredo. Lotili so se poroke, nato bodo sledile druge stvari."
Poskus nasprotnikov, da bi si prisvojili monopol nad moralo, je ujezil reformiste. "Odsotnost razveze ni preprečila propada zakonov na Malti," je poudaril aktivist Martin Scicluna. "Če pustite otroke ali odrasle v bednem, zlorabljajočem ali osamljenem odnosu, to ni ustrezna vloga države, ki jemlje svoje moralne odgovornosti resno."
Malta ni varna pred duhovniškimi zlorabami
V tujini so razveze že dolgo uzakonjene, Malta pa - tudi zaradi bližine islamskega sveta - ostaja tako zelo katoliška, da je to vprašanje še vedno velik tabu. Podobno kot Irske tudi Malte zavrnitev sekularizma ni rešila pred sodobno "kugo" Katoliške cerkve - duhovniškimi zlorabami mladoletnikov. Nasprotno, zaradi moči Cerkve in dejstva, da imajo cerkvena sodišča prednost pred civilnimi družinskimi sodiščem, žrtve zlorab izredno težko dosežejo pravico. Ljudje so zelo verni, bojijo se pričati proti duhovnikom, so potožile žrtve.
Papež Benedikt XVI. je podprl boj malteške Cerkve proti razvezi. "Vaš narod se mora še naprej zavzemati za neuničljivost zakonske zveze kot naravne in zakramentalne institucije," je med obiskom Malte aprila lani dejal papež, ki se je takrat srečal tudi z osmimi moškimi, ki trdijo, da so jih spolno zlorabili štirje duhovniki v katoliški sirotišnici.
Umazana kampanja proti razvezi
Referendum je postal plebiscit o malteškem statusu quo, zato so strasti tako razvnete. Kampanja proti referendumu je bila umazana, trdi Orlando. "Stare gospe, ki so rekle, da bodo glasovale za razvezo, ne smejo k obhajilu. Velja stari volilni imenik, kar pomeni, da 2.800 mladih, ki so upravičeni do glasovanja, tega ne bo moglo storiti. Glasovanje za razvezo je bilo s prižnic razglašeno za smrtni greh," je potožil.
Razprava o razvezi je bila vroča tudi zato, ker ne gre le za vprašanje končanja zakona, temveč za globlje vprašanje. "Glas za je glas za razbitje mreže prijateljev, ki nadzorujejo to državo," meni Karl Stagnom Navarra, novinar v Valeti, glavnem mestu Malte.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje