Državni forum voditeljev iwi – skupina maorskih plemenskih poglavarjev – je kralju poslal pismo, v katerem ga poziva, naj zagotovi, da vlada nove Zelandije ne bo "osramotila krone". Vladi očita kršitve obljub, ki se jim je britanska krona zavezala s pogodbo Waitangi, ustanovnim dokumentom Nove Zelandije.
Pogodba je sporazum, ki ga je leta 1840 s kraljico Viktorijo podpisalo več kot 500 maorskih poglavarjev ter je ključnega pomena pri zagotavljanju pravic Maorov.
Odkar je prevzela oblast, je novozelandska desna koalicijska vlada napovedala več sprememb zakonov, ki urejajo stanje staroselske skupnosti, ter s tem sprožila doslej največje proteste za pravice Maorov, vladne načrte pa je obsodilo tudi maorsko sodišče Waitangi, ki preiskuje kršitve ustanovne pogodbe.
Eden od predstavnikov staroselskih plemen, Aperahama Edwards, je za Guardian dejal, da so Maori naveličani, da njihove skrbi po vsem tem času niso uslišane. "184 let smo se prilagajali vladi, vendar nam ta ni ustregla, zato želimo na te težave opozoriti kralja Karla v upanju, da bo posredoval."
Vlada je svoje spremembe utemeljevala kot odpravo "rasnih politik", z bojem proti kriminalu in s krčenjem birokracije, ukrepi naj bi izboljšali življenja tako za Maore kot vse druge prebivalce Nove Zelandije.
Kritiki opozarjajo, da bi ukrepi, kot so opuščanje rabe maorskega jezika v javnih službah, ukinitev služb, namenjenih odpravljanju neenakosti na področju zdravstva, ter namera, da bi drugače interpretirali ustavno pogodbo, izpodkopavajo pravice Maorov in njihov odnos z britansko krono.
Maori predstavljajo 20 odstotkov prebivalstva Nove Zelandije, vendar imajo slabše zdravstveno stanje, nižjo stopnjo zaposlenosti, izobraženosti ter manj lastnih stanovanj.
V pismu maorski poglavarji koalicijski vladi očitajo, da napada ustavno pogodbo in pravice Maorov. Navajajo skrb vzbujajoče zakonodajne spremembe, med njimi ovire za oživljanje maorskega jezika, zmanjšanje pristojnosti maorskega sodišča ter ogrožanje zemlje in morja zaradi rudarjenja.
Edwards je še dodal, da morajo obljube v pogodbi upoštevati ne le potomci poglavarjev, ki so jo podpisali, ampak tudi potomec kraljice Viktorije, kralj Karel III.
"Prepričani smo, da lahko njegova zavzetost za okolje in družbeno pravičnost ter njegov vpliv odigrata ključno vlogo pri tem, da vlado opozori na pomen spoštovanja svetih sporazumov," je dejal Edwards.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje