Lokal, v katerem je razneslo bombo, preiskujejo forenzični preiskovalci. Foto: Radio Slovenija
Lokal, v katerem je razneslo bombo, preiskujejo forenzični preiskovalci. Foto: Radio Slovenija

Čez noč se je število žrtev napada v lokalu v Marakešu povzpelo na 16, ko sta dve osebi v bolnišnici umrli zaradi poškodb. Med žrtvami je več tujcev; osem Francozov ter en Nizozemec in izraelski par. Ranjenih je okoli 20 ljudi.

Oblasti menijo, da je za napad odgovoren samomorilski napadalec. Odgovornosti sicer ni prevzela še nobena skupina. Po nepotrjenih podatkih so se že zgodile prve aretacije. Maroški kralj Mohamed VI. je obljubil temeljito preiskavo napada. Ob vhodih v največja maroška mesta je policija vzpostavila nadzorne točke, v nekdanjo francosko kolonijo pa naj bi prispeli francoski obveščevalni strokovnjaki za boj proti terorizmu.

Obsodbe "gnusnega dejanja"
Varnostni svet in Združenih narodov je ostro obsodil teroristični napad v priljubljenem turističnem mestu in izrazil sožalje žrtvam tega "gnusnega dejanja". Članice Varnostnega sveta ZN-a so poudarile, da terorizem v vseh oblikah predstavlja eno najhujših groženj mednarodnemu miru in varnosti.

Generalnega sekretarja ZN-a Ban Ki Muna je napad "osupnil". Ban je znova zavrnil uporabo nediskriminatornega nasilja proti nedolžnim civilistom in poudaril, da noben političen cilj ne opravičuje takih gnusnih dejanj.

Ameriška državna sekretarka je Hillary Clinton je prav tako obsodila napad in sporočila, da osebje ameriškega veleposlaništva v Maroku pomaga oblastem v preiskavi, Rabatu pa so ponudili vso podporo pri iskanju odgovornih za napad.

Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je v telefonskem pogovoru s kraljem Mohamedom VI. napad označil za "odvraten, krut in strahopeten".