Meddržavno sodišče od 1. marca odloča o tožbi Nikaragve proti Nemčiji zaradi domnevnega sodelovanja pri genocidu v Gazi. Nikaragva očita Nemčiji, da z zagotavljanjem politične, finančne in vojaške podpore Izraelu, torej tudi s pošiljanjem orožja, ter z ukinitvijo sredstev za agencijo ZN-a za palestinske begunce (UNRWA) spodbuja izvajanje genocida.
Nemčiji očitajo še, da ni izpolnila svojih obveznosti, da stori vse, kar je mogoče, da bi preprečila izvajanje genocida, še posebej v oziru, da ima Nemčija, kot redno poudarjajo njeni politični predstavniki, zaradi zgodovinske odgovornosti do Judov poseben odnos z Izraelom.
Predstavnik Nikaragve Daniel Müller je aprila humanitarno pomoč za Gazo, ki jo tudi s pomočjo letal dobavlja Nemčija, označil kot patetičen izgovor, saj da Berlin istočasno Izraelu dobavlja orožje, ki ga ta uporablja za ubijanje palestinskih otrok, žensk in moških.
Sodniki ostajajo zaskrbljeni zaradi razmer v Gazi
A sodniki se niso odločili za izdajo začasnih ukrepov proti Nemčiji, saj so dejali, da "trenutne okoliščine, ki jih je predstavila Nikaragva, niso takšne, da bi državo lahko obtožili kršitve konvencije o genocidu". Obenem pa tudi niso ugodili pozivu Nemčije, naj tožbo opustijo, tako da se bo sodni postopek nadaljeval. Sodniki so še dejali, da ostajajo "globoko zaskrbljeni zaradi katastrofalnih življenjskih razmer Palestincev v Gazi, še posebej zaradi dolgotrajnega in vsesplošnega hudega pomanjkanja hrane in drugih osnovnih potrebščin," je sporočil predsedujoči sodnik Nawaf Salam.
Berlin vse obtožbe zavrača
Nemčija ves čas postopka trdi, da je tožba Nikaragve neupravičena, obtožbe pa označuje za grobo izkrivljanje namena nemške pomoči Izraelu. Tudi Izrael je obtožbe glede genocida zavrnil in dejal, da so njihova dejanja v Gazi usmerjena v uničenje gibanja Hamas.
ICJ bo verjetno končno odločitev o tožbi sprejel šele v nekaj letih.
Berlin velja za enega najtrdnejših podpornikov Izraela, prav tako je za ZDA tudi drugi največji dobavitelj orožja judovski državi. Po uradnih podatkih je Nemčija lani Izraelu dobavila za 326,5 milijona evrov orožja in vojaške opreme. Po lastnih navedbah je sicer dobave orožja Izraelu od lanskega novembra znatno zmanjšala.
Za vložitev postopka proti Nemčiji, ne pa proti ZDA, ki so glavna zaveznica Izraela, so se v Nikaragvi po besedah njihovih odvetnikov odločili, ker Washington ne priznava pristojnosti ICJ-ja.
Primer, ki ga je proti Nemčiji sprožila Nikaragva, sledi primeru Južne Afrike proti Izraelu pred istim sodiščem zaradi očitkov o genocidu v Gazi. Januarja je ICJ presodil, da so južnoafriške trditve, da je Izrael kršil konvencijo o genocidu, verodostojne oziroma verjetne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje