Kot je izpostavila, se svojcem opravičuje predvsem zato, ker so jih po krivem sumili vpletenosti v umore. Po vsej Nemčiji so se umorjenim opoldne poklonili z minuto molka.
Nemško javnost je novembra lani pretreslo razkritje, da za nerazrešenimi umori desetih ljudi med letoma 2000 in 2007 najverjetneje stoji neonacistična teroristična celica iz Zwickaua z imenom Nacionalsocialistično podzemlje (NSU). Skupina, katere glavni motiv naj bi bilo sovraštvo do tujcev, naj bi v omenjenem obdobju ubila osem Turkov, Grka in policistko.
Merklova, oblečena v črno, je pred okoli 1200 zbranimi v veliki koncertni dvorani v nemški prestolnici ponovila, da so ti umori sramota za Nemčijo, predstavljajo pa tudi atentat na državo. Tovrstni zločini se po njenih besedah ne smejo nikoli več ponoviti.
Sumili tudi svojce
Kot še posebej žalostno je nemška kanclerka izpostavila dejstvo, da so svojce umorjenih preiskovalci po krivem sumili sokrivde za zločine. Preiskovalci so bili namreč sprva med drugim mnenja, da za umori stoji mamilarsko podzemlje, v katerega naj bi bili vpleteni tudi umorjeni in njihovi svojci.
"Za to vas prosim za odpuščanje," je pred družinami umorjenih poudarila Merklova. V ganljivem govoru je nato obljubila polno razjasnitev zločinov in ustrezno kaznovanje zločincev. Država bo po njenih besedah odločno nastopila proti nasilju desničarskih skrajnežev, boj proti predsodkom, zaničevanju in izključevanju pa je treba voditi vsak dan.
Na slovesnosti, ki je potekala v napol zatemnjeni dvorani, je kanclerka tudi prebrala imena umorjenih, že ob začetku govora pa zaprosila za minuto molka, "s katero se poklanjamo žrtvam niza umorov". Poleg kanclerke, ki je spregovorila kot osrednja govornica, sta zbrane nagovorili tudi hčerki dveh žrtev umorov, Semiya Simsek in Gamze Kubasik.
Najvišje predstavnike Nemčije, poslance, sorodnike umorjenih in druge, ki so se udeležili slovesnosti v Berlinu, sta Simsekova in Kubasikova pozvali k skupnemu ukrepanju proti sovraštvu in nasilju. "Izgubila sem očeta. Preprečiti moramo, da bi se to zgodilo tudi drugim družinam," je poudarila Simsekova. Oče enega izmed umorjenih Halita Yozgata pa je zbranim v pretresljivem nastopu razkril, kako mu je sin umrl na rokah.
Minuta molka
Točno opoldne so se žrtev neonacističnih umorov z minuto molka spomnili tudi v številnih nemških mestih. Več zaposlenih v javnih ustanovah je sledilo pozivu nemških sindikatov in opoldne za kratek čas odložilo delo. V Berlinu so se avtobusi in tramvaji ustavili na postajah, vlaki mestne in podzemne železnice pa na peronih. Za minuto je program prenehal oddajati tudi radio Berlin-Brandenbrug.
Jedro neonacistične skupine, ki naj bi poleg omenjenih desetih umorov med letoma 1999 in 2011 zagrešila tudi najmanj 14 bančnih ropov in dva bombna napada, naj bi tvorili Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt in Beate Zschäpe.
Mundlos in Böhnhardt sta se novembra lani ubila, Zschäpejeva pa je zatem zažgala skupno stanovanje in se predala policiji. Od takrat je v preiskovalnem zaporu in molči. V preiskovalnem zaporu je tudi pet domnevnih podpornikov NSU, preiskovalci pa domnevajo, da je imela skupina še sedem pomagačev. Nemško tožilstvo računa, da bo obtožnico v primeru izdalo jeseni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje