Med prvim uradnim obiskom na Poljskem je Merklova zagotovila, da bo Nemčija kljub želji po dobrih in strateških odnosih z Rusijo upoštevala Poljsko, ki je partnerska država članica Evropske unije.
Plinovod vir težav
Poljska je bila namreč ogorčena nad dogovorom Berlina in Moskve o gradnji plinovoda iz Rusije v Nemčijo po dnu Baltskega morja mimo Poljske in treh baltskih držav.
Dogovor o plinovodu so sklenili še v času kanclerja Gerharda Schröderja, Poljska, Estonija, Litva in Latvija mu nasprotujejo, ker predstavlja grožnjo okolju, ujezilo pa jih je tudi, da se Nemčija pred podpisom ni posvetovala z njimi. Posvet ni bil potreben, trdi Nemčija, saj gre za komercialni projekt, ki je namenjem vzpostavljanu različnih virov oskrbe s plinom v zahodni Evropo.
Merklova je poljskemu premierju Kazimierzu Marcinkiewiczu zagotovila, da plinovod ne predstavlja grožnje, saj ga bodo lahko izkoriščale tudi Poljska in druge države. Marcinkiewicz je po pogovorih izrazil prepričanje, da se odpira novo poglavje v odnosih med državama.
Schröder ohladil odnose
Odnosi med Poljsko in Nemčijo so se ohladili v času nemškega kanclerja Schröderja, zaradi razlik glede vojne v Iraku, evropske ustave in Schröderjeve odkrite podpore ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Odnosi med Poljsko in Rusijo so se letos namreč drastično ohladili zaradi trgovinskih sporov in vloge Varšave pri menjavi režima v Ukrajini.
Na Poljskem je sicer globoko zakoreninjena sumničavost tako do Nemčije kot tudi do Rusije, saj sta obe državi na začetku druge svetovne vojne napadli in zasedli Poljsko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje