Prva mirovna misija, "edinstven in dinamičen instrument Združenih narodov", je bila ustanovljena leta 1948, ko je Varnostni svet ZN-a odobril pošiljanje mirovne misije na Bližnji Vzhod, da bi nadzorovala dogovor med Izraelom in njegovimi arabskimi sosedami. Od takrat je bilo po svetu skupaj 63 mirovnih operacij, pri njih od leta 1997 sodeluje tudi Slovenija.
Mirovne operacije v Ustanovni listini ZN-a niso omenjene. Nekdanji generalni sekretar organizacije Dag Hammarskjöld je o mirovnih operacijah govoril kot o poglavju šest in pol Ustanovne listine in jih s tem uvrstil med tradicionalne metode mirnega reševanja sporov, kot sta pogajanje in mediacija (poglavje 6), in nasilnejše metode, ki so omenjene v poglavju 7.
Ruanda in ...
Najbolj vpijoča primera neuspešnih mirovnih operacij sta Ruanda in Srebrenica. Leta 1994 je svet povsem zatajil v Ruandi. V genocidu Hutujcev nad Tutsiji je v treh mesecih umrlo skoraj milijon ljudi, dva milijona jih je moralo zapustiti domove. Generalni sekretar ZN-a Kofi Annan je bil deležen številnih kritik, ker ni upošteval pozivov, naj okrepi kontingent mirovnih sil. Še več, Varnostni svet se je v prvih tednih spopadov celo odločil zmanjšati sile.
... Srebrenica, črni piki za ZN
Iz te lekcije se ZN ni veliko naučil. Julija 1995 se je v Srebrenici, ki so jo ščitili nizozemski mirovniki ZN-a, zgodil najhujši pokol v Evropi po 2. svetovni vojni, v katerem je bilo ubitih okoli 8.000 dečkov in moških. Srbi so Muslimane iz mesta vozili z avtobusi, pod pretvezo, da jih bodo odpeljali na varno, mirovniki pa so jim pri tem pomagali. Neučinkovitost ZN-a in mirovnikov se je pokazala tudi v Darfurju, kjer podobno kot v Ruandi poteka genocid pred očmi svetovne javnosti.
Še ena temna plat mirovništva so številne zlorabe, tudi posilstva, ki jih zagrešijo mirovniki, znani tudi kot modre čelade, torej tisti, ki naj bi varovali prebivalstvo.
Slovenija in mirovne misije
Slovenija je v prvi mirovni misiji sodelovala leta 1997, ko so bili zdravstvena enota Slovenske vojske in štirje častniki za povezavo del humanitarne operacije Alba v Albaniji. Trenutno je na misijah v nastanjenih čez 400 vojakov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje