Volitve je Zahod označil za vse kaj drugega kot svobodne in demokratične, opozicijske stranke, ki so sodelovale na njih, pa so poročale o zastraševanju in goljufijah na voliščih.
Prepričljiva zmaga na prirejenih volitvah
"Dobili smo okoli 80 odstotkov sedežev. Veseli smo," je izjavil neimenovani predstavnik Stranke unije solidarnosti in razvoja (USDP). Član USDP je še sporočil, da je bila volilna udeležba okoli 70-odstotna, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vojaška vlada še ni razkrila, kdaj bo objavila uradne izide. Hunta je leta 2008 spremenila ustavo in določila volilna pravila, ki so onemogočila opozicijo. Glavno opozicijsko stranko Narodno ligo za demokracijo (NLD) so letos ukinili, ker v znak protesta proti omejujoči volilni zakonodaji ni vložila kandidatur.
Upor zavezniških Karenov
Nedeljske volitve so sicer potekale večinoma v skladu z načrti mjanmarske hunte, vendar pa je v ponedeljek izbruhnilo nasilje med vladnimi enotami in upornimi Kareni na vzhodu države, zaradi česar se je okoli 20 tisoč ljudi že zateklo v sosednjo Tajsko. Mesto Myawaddy pa so vladni vojaki obstreljevali s težkim orožjem, zaradi česar so umrli najmanj trije civilisti.
Demokratična Karenska budistična vojska (DKBA), ki je sicer že od leta 1994 zaveznica vlade v Jangonu, se je uprla, ker je hunta začela uresničevati načrt o vključitvi manjšinjskih milic v mjanmarsko vojsko. Centralna oblast bi s tem končno obvladala strateški mejni prelaz Tri pagode, odločilno strateško točko pri obladovanju uporne regije, kjer se Kareni že desetletja bojujejo za avtonomijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje