Številni mladoporočeni pari niti ne govorijo istega jezika in se tako ne morejo sporazumevati, a so prepričani, da jim bo vera pokazala pravo pot. Foto: Reuters
Številni mladoporočeni pari niti ne govorijo istega jezika in se tako ne morejo sporazumevati, a so prepričani, da jim bo vera pokazala pravo pot. Foto: Reuters

Poroka je bila prvi tovrstni dogodek po smrti ustanovitelja Cerkve za združitev Sun Mjung Muna. Umrl je septembra lani.

Med tisoči parov je bilo veliko tujcev - prišli so kar iz 70 držav, številni pa so se spoznali le dan pred poroko. Štiristotim je na lastno željo partnerja izbrala Hak Ja Han, žena umrlega Muna, ki je tudi vodila obred. Tisti, ki so se odločili, da jim partnerja izbere Cerkev, so morali priseči, da so še nedolžni in da vsaj 40 dni po poroki ne bodo imeli spolnih odnosov. Poleg 3.500 parov, ki so se poročili v južnokorejskem mestu Gapjeong, si je večno zvestobo prek videopovezave obljubilo še 24.000 "munovcev" po vsem svetu.

Pare je določil kar Mun
Cerkev za združitev, ki jo je Mun ustanovil leta 1954 v Seulu, je množične poroke začela v 60. letih prejšnjega stoletja, sprva pa je na njih sodelovalo le nekaj deset parov, vendar pa so tovrstni dogodki hitro postali zelo priljubljeni.

Tako je na primer na poroki v Washingtonu leta 1997 sodelovalo že 30.000 parov, dve leti pozneje pa je v zakonski stan na olimpijskem stadionu v Seulu vstopilo 21.000 parov. Skoraj vse pare je naključno določil prav pokojni Mun, ki je verjel, da romantična ljubezen vodi v slabe zakonske zveze in v disfunkcionalnost družbe.

Kritiki Cerkve pa ji očitajo, da svojim privržencem pere možgane in jih s prevarami pridobiva medse.