Toda po valu terorističnih napadov - od Turčije prek Iraka in Savdske Arabije do Bangladeša - mnogi letos med ejd al fitrom, kot se v arabščini imenuje ramazanski bajram, žalujejo.
Dva dni po samomorilskem napadu, v katerem so bili ubiti štirje varnostniki, se je v prerokovi mošeji v Medini, drugem najsvetejšem islamskem mestu, zbralo več deset tisoč vernikov. Šejk Abdelbari al Tabiti je v nagovoru množici dejal, da je ta "gnusen zločin" izvedla skupina, ki ne spoštuje več Alahovih obredov in svetosti prerokove mošeje.
Prižiganje sveč v spomin na 250 mrtvih v Bagdadu
V Bagdadu je ramazanski bajram zasenčil krvav bombni napad v šiitski četrti Karada, v katerem je bilo v nedeljo ubitih 250 ljudi. Domačini so danes na pločnikih in v ruševinah zgradbe, v kateri je odjeknila silovita eksplozija, prižgali na tisoče sveč. Nekateri so molili ali brali Koran, drugi so polagali cvetje in iraške zastave.
V Siriji tridnevno premirje
Čez mejo, v Sirijo, je tamkajšnja vlada enostransko razglasila 72-urno premirje ob ramazanskem bajramu. Kljub temu je Sirski observatorij za človekove pravice poročal o smrtni žrtvi topniškega napada na četrt pod nadzorom upornikov v Alepu.
Odgovornost za številne napade med ramazanom je prevzela skrajna skupina Islamska država. Analitiki menijo, da se skupina za poraze v Siriji in Iraku maščuje z napadi drugje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje