Reke in jezera so glavne prevozne poti v afriški državi, ki je tako velika kot Zahodna Evropa. Foto: EPA
Reke in jezera so glavne prevozne poti v afriški državi, ki je tako velika kot Zahodna Evropa. Foto: EPA

Nesreča se je zgodila v torek ponoči in eden izmed preživelih Alfred Lompaka je povedal, da je bilo na obeh plovilih več kot 200 ljudi, do zdaj pa je znano, da je trčenje preživelo 83 ljudi. Kongovske oblasti še niso potrdile števila žrtev, saj čakajo na končno poročilo o zadnji v nizu ladijskih nesreč v tej osrednjeafriški državi.

Francoska agencija AFP poroča, da so v četrtek našteli 115 preživelih, medtem ko so iz reke potegnili 50 trupel.

Po besedah Lompake je eno izmed ladij domačin naredil iz treh velikih motornih pirog, ki jih je povezal skupaj, da bi tako lahko naenkrat prepeljal več potnikov in blaga. Obe ladji sta ponoči pluli brez prižganih luči, ko sta trčili.

Po poročanju AFP-ja je iz kanujev sestavljeno plovilo trčilo v prazno plovilo, ki pa ni bilo osvetljeno.

Niz nesreč in odstavitev ministra
V največji državi podsaharske Afrike je asfaltiranih le nekaj sto kilometrov cest. Glavna transportna pot so tako reke in jezera, kjer pa so pogoste nesreče zaradi dotrajanih in slabo vzdrževanih plovil, na katera brezbrižni lastniki v želji po večjem zaslužku pogosto sprejmejo več potnikov, kot je dovoljeno.

Maja letos je kongovski predsednik Joseph Kabila odstavil ministra za promet, potem ko je v ladijskih nesrečah umrlo več kot sto ljudi.

Natanko pred letom dni se je na reki v pokrajini Bandundu v slabem vremenu prevrnila ladja, ki je bila prenatrpana s potniki in blagom. Umrlo je več kot 130 ljudi. Aprila letos se je zgodila nova tragedija, ko se je na jezeru Kivu na vzhodu države prevrnila in nato potonila ladja. Umrlo je okoli 40 ljudi.