Svetovni gospodarski forum je na Dunaj privabil najuglednejše gospodarstvenike in številne predsednike držav. Foto: EPA
Svetovni gospodarski forum je na Dunaj privabil najuglednejše gospodarstvenike in številne predsednike držav. Foto: EPA
Dunaj
Na Dunaju veljajo močno poostreni varnostni ukrepi. Foto: EPA
Türk na gospodarskem forumu na Dunaju

Ob dogodku, ki se ga poleg 500 uglednih gospodarstvenikov iz Evrope in srednje Azije udeležuje tudi 13 predsednikov držav, na Dunaju veljajo izredni varnostni ukrepi, med katerimi je tudi obnovitev nadzora na državnih mejah. Forum, ki je namenjen razpravi o razvojnih potrebah evropskih in srednjeazijskih gospodarstev, se je začel v torek zvečer, končal pa se bo v četrtek.

Türk se je udeležil že torkovega začetnega zasedanja Prihodnost vladanja: Lekcije iz izkušenj držav po svetu, kjer je imel tudi uvodni nagovor, nato pa se je udeležil večerje, ki jo je za predsednike držav in vlad ter druge obiskovalce priredil avstrijski predsednik Heinz Fischer.

V sredo se je Türk udeležil zasedanja Razširitev meja inovativnosti, kot govornik pa je sodeloval tudi na interaktivnem zasedanju Izboljšanje delovanja trga dela.

Türk o pomenu socialnega podjetništva
Türk je na interaktivnem zasedanju spregovoril predvsem o pomenu malih in srednjih podjetij, ki se kažejo kot ključen temelj nacionalnih gospodarstev, zato jih je treba vključiti v strateško načrtovanje gospodarskih politik. Opozoril je na možnosti, ki jih ponuja socialno podjetništvo, ki se razvija tudi v Sloveniji, saj zagotavlja ne le gospodarske, ampak tudi širše pozitivne družbene učinke.

Türk je v svojem nastopu omenil tudi nujnost usklajevanja izobraževalnih procesov s potrebami gospodarstva. Kot je pojasnil, se prepogosto dogaja, da gospodarstvo ne najde kadrov z ustreznimi znanji in veščinami.

Forum o potrebah evropskih in srednjeazijskih gospodarstev
Rdeča nit, okoli katere so se danes in se bodo še v četrtek tkali pogovori na forumu, je kritična točka, na kateri so se znašla soodvisna gospodarstva Evrope in osrednje Azije. Medtem ko razvite države Evropske unije zaznavajo počasnejšo gospodarsko rast in uvajajo varčevalne ukrepe, se hitro rastoča gospodarstva Vzhodne Evrope in osrednje Azije spopadajo s hitro rastjo bruto domačega proizvoda in pritiski, ki jih to prinaša.

Vsem tem državam je skupna potreba po uveljavitvi strukturnih reform, denimo na trgu dela, ter oblikovanju inovativnih politik za spopad z demografskimi spremembami. Za zagotovitev gospodarske rasti, ekonomske varnosti in vzdržnosti držav naj bi bili sicer ključni spodbujanje inovativnosti, primerna stimulativnost in ustrezno podporno okolje. Prav od uspeha držav pri tem naj bi bilo odvisno tudi uravnoteženje svetovnega gospodarstva.

Razprave o energetiki, evru in arabskem svetu
Udeleženci so danes govorili tudi o prihodnji energetski preskrbi Evrope. Avstrijski kancler Werner Faymann je ob tem opozoril na nujnost stabilne in varne preskrbe z energijo, kjer se je zavzel za okrepljeno sodelovanje Evrope ter držav Kavkaza in srednje Azije. Poudaril je tudi pomen načrtovanega plinovoda Nabucco. V središču pozornosti je bila tudi kriza v območju evra in nemiri v arabskem svetu.

Türk na gospodarskem forumu na Dunaju