Namige iz nekaterih delegacij je v ponedeljek popoldne potrdil tudi iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif: "Dogovora danes bržkone še ne bo."
Neimenovani diplomat je za avstrijsko agencijo APA povedal, da obstaja še nekaj ovir in bi lahko do dogovora prišlo najhitreje v torek. "Manjka nam le še kakšen odstotek," je še povedal. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je na vprašanje, ali obstaja možnost, da se dogovor sklene še v ponedeljek odgovoril, da "vedno obstaja možnost". Namestnik iranskega zunanjega ministra in glavni pogajalec Teherana Abas Aragči je pred pogovori sicer izrazil optimizem, da bi lahko dosegli dogovor najkasneje do torka.
Mednarodna skupnost želi doseči celovit dogovor, ki bi končal 13 let trajajoči jedrski spor z Iranom in zagotovil, da Iran pod krinko civilnega jedrskega programa ne bo razvijal orožja. V zameno bi Zahod odpravil sankcije proti Iranu, a odprto ostaja, kdaj točno in kako hitro.
Velik poudarek pravilnosti prevoda
Po poročanju Reutersa je zadnja velika ovira, ki preprečuje zgodovinski dogovor, odprava dosedanjega embarga Združenih narodov na uvoz orožja in oborožitvene opreme ter tehnike v Iran. Strani ne najdejo rešitve, ki bi zadovoljila tako Teheran kot zlasti Washington. Drugi viri poročajo, da veliko pozornost šesterica namenja tudi točnemu zapisu dogovora v angleščini in farsiju, da ne bi slučajno prišlo do napačnih interpretacij, zaradi česar se bo vse zavleklo v nočne ure.
Trg nafte se že odziva: cene padajo
Večjega znamenja, da bo zdaj zdaj prišlo do podpisa, sicer ni, a predstavniki ZDA, Francije, Velike Britanije, Rusije, Kitajske in Irana poudarjajo, da se bodo pogovarjali do končne rešitve. Zanimiv je že odziv gospodarskih trgov, kjer cene nafte vztrajno padajo, pri čemer analitiki kot glavni vzrok omenjajo ravno vztrajnost pogajalcev na Dunaju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje