Odkritje je presenetilo celo raziskovalce same, ki so se odpravili na območje po vzorce. Sprva so mislili, da so prišli na otok Oodaaq, ki ga je leta 1978 odkrila danska raziskovalna ekipa. Šele pozneje, ko so preverili njegovo točno lokacijo, pa so ugotovili, da gre za drugi otok, oddaljen 780 metrov severozahodno.
"Smo kot raziskovalci preteklosti, ki so mislili, da so prišli na neko mesto, a so v resnici odkrili nekaj čisto drugega," je dejala švicarska raziskovalka Christiane Leister, ki odpravo tudi financira.
Otok iz blata morskega dna
Majhen otok s približno 30 metri širine, najvišji vrh pa meri tri metre, je zgrajen iz blata morskega dna, kot tudi iz morene – materiala, ki se nalaga pri drsenju ledenika. Od Oodaaqa pa je oddaljen 780 metrov.
Raziskovalci bodo novo odkriti otok poimenovali kot Qeqertaq Avannarleq, kar v jeziku Inuitov na Grenlandiji pomeni "najsevernejši otok".
Na tem delu je sicer že pred desetletji skupina ameriških raziskovalcev na več odpravah iskala najsevernejši otok sveta. Čeprav je otok izpostavljen premikanju ledenikov, pa znanstveniki menijo, da njegov videz ni posledica globalnega segrevanja, ki tanjša ledeno ploščo Grenlandije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje