Mandarin je dovolj, le obiralcev manjka. Foto: EPA
Mandarin je dovolj, le obiralcev manjka. Foto: EPA
Alžirija
Obiralci se lahko odločijo, ali bodo plačani na dan ali na zaboj. (Fotografija je iz Alžirije.) Foto: EPA

V povprečju delavci zaslužijo 27 evrov na dan, a če se dogovorijo za plačilo na zaboj, je mogoče zaslužiti tudi več kot 40 evrov dnevno. Po zaboju obranih mandarin namreč lastniki plantaž plačajo 80 centov in dobri obiralci napolnijo tudi več kot 50 zabojev dnevno.

Po poročanju splitskega časopisa Slobodna Dalmacija je dodatne težave pri iskanju delavcev prinesel nov zakon, ki ne dovoljuje medsosedske pomoči in morajo imeti vsi delavci na plantažah sklenjene pogodbe o delu za določen čas, kar pomeni tudi plačilo prispevkov za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje.

Za tako obliko dela se na Hrvaškem odločajo le redki, saj jih ob sklenitvi pogodbe na zavodu za zaposlovanje avtomatično izbrišejo s seznama brezposelnih, s čimer izgubijo pravico do nadomestila, tudi če se po sezoni obiranja znova prijavijo na zavod.

Za tujce samo delo na črno
Tuji državljani si na Hrvaškem ne morejo urediti zavarovanj in tako tudi ne statusa, zato lahko delajo samo na črno. Če inšpektorji to odkrijejo, kaznujejo tako nezakonite delavce kot lastnike plantaž. Tuje državljane tudi vrnejo v domovino in jim za leto dni prepovejo vstop na Hrvaško.

Hrvaški policisti lahko že na meji preprečijo vstop ljudem, za katere sumijo, da potujejo na Hrvaško z namenom obiranja mandarin ali opravljanja kakšnih drugih del na črno.

Zaradi ugodne klime in možnosti zaslužka s pridelavo sadja ter zelenjave dolino Neretve imenujejo tudi "hrvaška Kalifornija." Letos pričakujejo, da bodo pridelali kar 45.000 ton mandarin. Ker delavcev kronično primanjkuje, za dobrega obiralca "plačajo v zlatu", še piše Slobodna Dalmacija.