Apartma, ki je pred dvema letoma v Splitu stal 100 evrov, lani pa 150, bodo letos poleti oddajali za 170 evrov.
V zadnjih treh letih so cene zrasle za približno 30 odstotkov, pravi predsednica združenja družinskih apartmajev Barbara Marković. Razlog so vse višji stroški energentov, inflacija, komunalni stroški, pa tudi pavšalni prispevki, ki jih morajo lastniki apartmajev plačati državi.
Podražitve napovedujejo tudi hoteli, kako visoke bodo, za zdaj še ne govorijo.
"Imamo pet hotelov in kamp in v sezoni zaposlujemo 1100 delavcev," govori Matej Rukavina iz podjetja Amadria Šibenik, ki tako kot drugi hrvaški delodajalci te dni po vsej državi na zaposlitvenih sejmih iščejo sezonske delavce v turizmu. Hrvaška jih potrebuje več kot 50.000.
Med sezonskimi delavci jih je največ iz severne Hrvaške in Slavonije, a niti ti ne zadostujejo, zato so hrvaški turistični delodajalci te dni že začeli vlagati prošnje za delovna dovoljenja za tujce. Lani so jih na Hrvaškem izdali skoraj 17.000, letos pa bi bilo to število lahko precej večje.
Kdor želi delati, lahko tudi dobro zasluži, pravi Jelena Štefanec, ki že 15 let dela v sezoni na hrvaški obali. Delodajalci državo opozarjajo, da mora davčno razbremeniti plače za delavce v turizmu, sami pa morajo zagotoviti primerne delovne pogoje, da bi domača, predvsem kvalificirana delovna sila, ostala doma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje