Največ možnosti za zmago izmed devetih kandidatov ima zgodovinar Gudni Johannesson, ki ga poznajo skoraj vsi Islandci, saj na televiziji že leta verodostojno komentira politične razmere v državi. Za to, da je postal favorit predsedniške tekme, pa se ima 47-letnik zahvaliti predvsem aferi okoli panamskih dokumentov.
Na dan je namreč prišlo, da ima tudi družina dosedanjega predsednika Grimssona odprte račune v davčnih oazah, zaradi česar je ta po 20 letih predsednikovanja odstopil od ponovne kandidature. Na Islandiji število predsedniških mandatov sicer ni omejeno.
Preden so v javnost prišle povezave Grimssonove družine z davčnimi oazami, je Grimsson sicer dejal, da bo še šestič kandidiral. Potem ko so panamski dokumenti pokazali, da je imel islandski premier Sigmundur David Gunnlaugsson skupaj z ženo podjetje v davčni oazi na Britanskih deviških otokih in je zaradi tega po pritiskih javnosti odstopil, je Grimsson dejal, da ga država potrebuje. Po razkritju povezav njegove družine z davčnimi oazami si je nato premislil glede kandidature.
10 odstotkov volivcev v Franciji
Predsednik ima na Islandiji predvsem protokolarno vlogo, a kljub temu vpliva na sestavo vlade. Volilnih upravičencev je okoli 240.000, od tega pa jih je okoli 10 odstotkov v Franciji, kamor so odšli spremljat islandsko nogometno reprezentanco na evropskem prvenstvu. Zaradi tega bi lahko bila volilna udeležba nižja od 65 odstotkov, kar je malo za to državo, poroča BBC.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje