so usmrtili zaradi ogrožanja javne varnosti, Geng Džinpinga pa zaradi izdelave in prodaje strupene hrane. Smrtni kazni je marca letos potrdilo prizivno sodišče v Šidžjadžuangu na severu Kitajske. Vse smrtne kazni mora sicer na Kitajskem potrditi še vrhovno ljudsko sodišče v Pekingu, nato jih praviloma izvršijo z injekcijo.
Afera z mlekom v prahu, okuženim z melaminom, velja za enega najhujših škandalov, povezanih s slabo kakovostjo hrane na Kitajskem. Melamin, ki se sicer uporablja pri proizvodnji plastičnih mas in gnojil, so dodajali razredčenemu mleku in tako pretentali inšpektorje, ki so merili proteine v mleku.
Skupno so zaradi škandala januarja letos sodili 21 ljudem, med njimi tudi generalni direktorici mlečnopredelovalnega podjetja, Sanlu Tian Venhua. Ona je bila obsojena na dosmrtno zaporno kazen.
Še 15 izrečenih kazni
Džang in Geng sta bila obsojena zaradi proizvodnje in prodaje proteinskega praška, ki je vseboval melamin in iz katerega so nato izdelovali okuženo mleko. Džang je vodil delavnico, v kateri so v manj kot letu dni proizvedli več sto ton melamina v prahu. Geng je izdeloval in prodajal okuženo mleko mlečnopredelovalnim družbam, predvsem Sanluju.
Poleg omenjenih dveh smrtnih kazni je sodišče januarja izreklo še eno, katere izvršitev pa je odložilo za dve leti, ko naj bi jo predvidoma znižalo v dosmrtni zapor. Sodišče je poleg tega izreklo tri dosmrtne zaporne kazni, eno od njih Tianovi. Pri preostalih 15 izrečenih kaznih so odločili za od dve pa do 15 let zapora.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje