Po besedah predsednika Evropskega sveta Hermana Van Rompuya prispevki izražajo solidarnost in podporo malijskemu ljudstvu. Prepričan je, da zahodnoafriška država potrebuje stabilnost in mir tako zaradi svoje prihodnosti kot tudi zaradi prihodnosti vseh Afričanov. Cilj konference je bil sicer zbrati dve milijardi evrov.
Van Rompuy je donatorsko konferenco izkoristil za poziv Maliju, naj izvede dogovorjene politične in gospodarske reforme, saj je to pomembna predpostavka pomoči.
Konferenca je potekala na pobudo Francije, ki je januarja vojaško posredovala na severu Malija in iz večjih mest pregnala islamistične upornike, potem ko so ti eno leto nadzirali to območje.
Pariz je obljubil prispevek v vrednosti 280 milijonov evrov, medtem ko je predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso napovedal, da bo Evropska unija pomagala s 520 milijoni evrov.
Slovenija je že aprila napovedala, da bo prispevala 30.000 evrov. "Nimamo zadosti sredstev, je pa prav, da sodelujemo vsaj simbolično," je tedaj pojasnil zunanji minister Karl Erjavec.
Slovenski veleposlanik pri EU-ju Rado Genorio je v nagovoru pozdravil konferenco in menil, da ta kaže na zavedanje mednarodne skupnosti, da razvoja v Maliju ne bo brez varnosti, varnosti pa ne bo brez napredka na gospodarskem in socialnem področju.
V Maliju trije slovenski vojaki
Predstavljeni načrt za stabilno okrevanje Malija v letih 2013 in 2014 je po mnenju Genoria obetaven, a "glavni izziv za državo in mednarodno skupnost bo uspešna implementacija načrta in spremljanje danih zavez".
Slovenija je ob tem obsodila tudi zlorabe in kršenje človekovih pravic v Maliju. Genorio je spomnil, da ob zavedanju potrebe po stabilizaciji države in preprečevanju kršenja človekovih pravic Slovenija sodeluje tudi pri urjenju malijskih oboroženih sil s tremi pripadniki vojske v okviru misije EU-ja.
Spomnil je še, da bo poleg obljubljenega zneska Slovenija za Mali finančno prispevala tudi v okviru EU-ja.
Francija je donatorsko konferenco predlagala v pomoč Maliju pri soočanju s hudo humanitarno krizo - 500.000 je razseljenih, približno 4,3 milijona ljudi potrebuje pomoč - ter pri politični in gospodarski obnovi države.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje