Pogreb sicer ni bil z državniškimi častmi, so pa oblasti organizirale javno slovo od Gorbačova v Domu sindikatov nedaleč od Kremlja, kjer so se poslavljali že od od prejšnjih sovjetskih voditeljev, kot so Lenin, Stalin in Brežnjev. Na pogrebu so bili "elementi državnega pogreba", vključno s "častno stražo", so sporočili iz Kremlja.
Ljudje, stari in mladi, domačini in tujci, so pred odprto krsto z Gorbačovom polagali rdeče nageljne. "Ti ljudje so prišli h Gorbačovu, da bi rekli 'Hvala, gospod Gorbačov. Dali ste nam priložnost, vendar smo jo izgubili'," je obisk komentiral ruski politik Grigorij Javlinski.
Razlog za Putinovo neudeležbo naj bi bile njegove delovne obveznosti. Putin, nekdanji agent obveščevalne službe KGB, je razpad Sovjetske zveze sicer označil za "geopolitično katastrofo". Od Gorbačova se je zasebno poslovil v četrtek.
Prišel pa sta Putinov zaveznik Dmitrij Medvedjev, ki je pozneje Zahodu očital, da si prizadeva za razbitje Rusije, ter novinar in Nobelovec Dmitrij Muratov, navaja španska tiskovna agencija EFE.
Orban izjema med evropskimi voditelji
Kljub priljubljenosti Gorbačova med zahodnimi politiki se zaradi ruske invazije v Ukrajini in recipročnih sankcij med Moskvo in zahodnimi državami noben vodilni evropski politik ni udeležil pogreba. Izjema je bil le madžarski premier Viktor Orban.
Gorbačova, ki je umrl pri 91 letih, so pokopali na največjem moskovskem pokopališču, in sicer ob njegovi ženi Raisi, ki je zaradi levkemije umrla leta 1999.
Gorbačov se je v zgodovino zapisal kot človek, ki je pomembno vplival na konec hladne vojne z Zahodom, ki je dopustil miren padec t. i. železne zavese in komunizma v vzhodnem bloku ter osamosvojitev narodov v Sovjetski zvezi.
Čeprav je bil zvest sovjetski državi, je začel izvajati reforme, ki so bile po njegovem mnenju nujne za njeno nadaljnje preživetje. Zavzemal se je za decentralizacijo odločanja, predvsem na gospodarskem področju, ter za svobodo medijev in govora.
Odločil se je za konec sovjetskega posredovanja v Afganistanu in za začetek pogovorov s tedanjim ameriškim predsednikom Ronaldom Reaganom, kar je vodilo do več sporazumov o omejitvi strateškega orožja in pozneje v konec hladne vojne.
Sovjetska zveza je kmalu zatem razpadla, nasledstvo je prevzela Rusija, njeno vodenje pa Boris Jelcin. Številni v Rusiji Gorbačovu ne odpustijo let gospodarske krize, ki so sledila liberalizaciji in razpadu Sovjetske zveze.
Gorbačov se je leta 1991 umaknil iz aktivne politike. Leta 1996 se je skušal vrniti v politiko in kandidiral na predsedniških volitvah, a je osvojil le 0,5 odstotka glasov.
Bil pa je glasen kritik tako Jelcina kot njegovega naslednika, sedanjega ruskega predsednika Putina. Glede ruske vojne v Ukrajini naj bi bil nezadovoljen. Še več, njegov dolgoletni prevajalec in pomočnik Pavel Palaščenko je dejal, da so Gorbačova dejanja Rusije v Ukrajini v zadnjih mesecih njegovega življenja šokirala. Poslabšanje odnosov med Rusijo in Ukrajino v zadnjih letih je Gorbačova močno prizadelo, je dejal Palaščenko.
Je pa Gorbačov leta 2014 podprl rusko priključitev ukrajinskega polotoka Krim, poroča BBC.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje