Mihail Gorbačov. Foto: EPA
Mihail Gorbačov. Foto: EPA

Smrt Mihaila Sergejeviča Gorbačova, zadnjega voditelja Sovjetske zveze, je na Zahodu spodbudila številne odzive. Mnogo političnih voditeljev je pozdravilo njegovo ključno vlogo pri končanju hladne vojne in njegova prizadevanja za svobodo in za mir, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Gorbačov je bil politik in državnik, ki je imel izjemen vpliv na potek svetovne zgodovine, je Putin zapisal v kratkem sožalnem telegramu sorodnikom, ki ga je danes objavil Kremelj.

Gorbačov je vodil državo v času "dramatičnih sprememb" in se zavedal, da so reforme nujno potrebne, je še zapisal predsednik Rusije.

Omenil je tudi delovanje Gorbačova po razpadu Sovjetske zveze. "Rad bi posebej poudaril veliko humanitarno, dobrodelno in izobraževalno dejavnost, ki jo je Mihail Sergejevič Gorbačov opravljal vsa ta leta," je zapisal Putin, ki je izrazil "najgloblje sožalje" prijateljem in družini Gorbačova.

Gorbačov in Putin leta 2004. Foto: EPA
Gorbačov in Putin leta 2004. Foto: EPA

"Vodil je našo državo v obdobju zapletenih, dramatičnih sprememb, obsežnih zunanjepolitičnih, gospodarskih in družbenih izzivov. Globoko je razumel, da so reforme nujne, prizadeval si je ponuditi svoje rešitve za nujne probleme," je dodal Putin.

Gorbačov je sicer večkrat kritiziral Putina zaradi omejevanja svobode in demokracije v Rusiji.

Putin pa je Gorbačovu očital, da je omogočil razpad Sovjetske zveze, kar je označil za največjo geopolitično tragedijo 20. stoletja. Očital mu je tudi, da ni izvedel gospodarskih reform, ki so bile po njegovem mnenju potrebne za rešitev Sovjetske zveze, in poudarjal, da so bile razmere v Rusiji konec 90. let prejšnjega stoletja veliko bolj dramatične kot v letih umiranja nekdanje Sovjetske zveze.

Biden: Gorbačov je videl možnost za drugačno prihodnost

Medtem je predsednik ZDA Joe Biden Gorbačova označil za izjemnega voditelja. "Njegova dejanja so bila dejanja človeka z domišljijo, ki je videl možnost za drugačno prihodnost, in dovolj poguma, da je tvegal celotno svojo kariero, da bi jo uresničil. Rezultat njegovega truda je varnejši svet in več svobode za milijone ljudi," je dejal Biden.

"Mihail Gorbačov se bo v zgodovino zapisal kot velik človek, ki je svoj narod povedel v demokracijo," je dodal nekdanji zunanji minister ZDA James Baker, ki je ameriško diplomacijo vodil med letoma 1989 in 1992.

Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je zapisal, da je "svet izgubil velikega voditelja, zavezanega multilateralizmu, in neutrudnega zagovornika miru". V izjavi se je poklonil "edinstvenemu državniku, ki je spremenil tok zgodovine" in "storil največ za miren konec hladne vojne".

Nekdanji kolumbijski predsednik in Nobelov nagrajenec za mir iz leta 2016 Juan Manuel Santos je Gorbačova, ki je leta 1990 prav tako prejel Nobelovo nagrado, označil za zagovornika miru. "Svet potrebuje še več takšnih voditeljev, kot je bil on," je sporočil Santos.

Kako smrt Gorbačova odmeva v Rusiji?

Gorbačov je "spremenil našo skupno zgodovino"

Odzivi na njegovo smrt se vrstijo tudi v Nemčiji, kjer poudarjajo njegov odločilni prispevek k ponovni združitvi države. Med drugim so se mu poklonili nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier, ki ga je označil za "velikega državnika", sedanji kancler Olaf Scholz in nekdanja kanclerka Angela Merkel.

Sorodna novica Umrl je zadnji predsednik Sovjetske zveze Mihail Gorbačov

Scholz je pozdravil vlogo Gorbačova pri ponovni združitvi Nemčije, vendar je obžaloval, da je poskus zadnjega sovjetskega voditelja, da bi v Rusiji vzpostavil trajno demokracijo, "spodletel".

"Gorbačov je pisal svetovno zgodovino – bil je zgled, kako lahko en sam državnik spremeni svet na bolje," pa je dejala Angela Merkel.

Britanski premier Boris Johnson je v svojem sporočilu pozdravil njegov "pogum in integriteto" pri končanju hladne vojne. "Predvsem v času Putinove agresije v Ukrajini je neutrudna zavezanost Gorbačova k odpiranju sovjetske družbe zgled za vse nas," je ob tem še zapisal na Twitterju.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je nekdanjega sovjetskega voditelja označil za človeka miru, ki je s svojimi odločitvami Rusom odprl pot svobode. "Njegovo prizadevanje za mir v Evropi je spremenilo našo skupno zgodovino," je na Twitterju zapisal Macron.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je prav tako na Twitterju izrazila poklon "zaupanja vrednemu in spoštovanemu voditelju", ki je odigral "ključno vlogo pri koncu hladne vojne in padcu železne zavese". "S tem je utrl pot svobodni Evropi," je še zapisala.

Gorbačov je bil zadnji sovjetski voditelj. S položaja je odstopil 25. decembra 1991, potem ko je državo neuspešno skušal reformirati s perestrojko in glasnostjo. Sovjetska zveza je nato po 69 letih obstoja razpadla.

V zgodovino se je sicer zapisal kot človek, ki je pomembno vplival na konec hladne vojne med ZDA in Sovjetsko zvezo, ki je dopustil miren padec železne zavese in komunizma v vzhodnem bloku ter osamosvojitev narodov v Sovjetski zvezi.

Gorbačov je imel ključno vlogo pri koncu hladne vojne