Na svetu je trenutno okoli 20 milijonov zasebnih varnostnikov, kar je za od 200 do 300 odstotkov več kot pred dvema ali tremi desetletji, ugotavlja najnovejše poročilo o malokalibrskem orožju, ki ga vsako leto pripravijo strokovnjaki Inštituta za mednarodne in razvojne študije pri univerzi v Ženevi.
Poročilo sledi trgovini z orožjem skupaj z ukrepi za njen nadzor in zajema 70 držav. Zadnje poročilo ugotavlja, da zaradi porasta števila zasebnih varnostnikov uhajajo izpod nadzora regulacija in mehanizmi za nadzor.
Vodja pri pripravi poročila Keith Krause je pojasnil, da je v zaporih, na letališčih, na mejah in na ulici varovanje vse več v rokah zasebnikov. K razcvetu zasebnega varovanja so v veliki meri pripomogli teroristične grožnje, domača uporniška gibanja in boj proti mamilom.
Krause se ob tem sprašuje, ali večje število zasebnih varnostnikov prispeva k večji varnosti ali pa je prav nasprotno in je zaradi tega varnost bolj ogrožena.
Latinska Amerika z največjim arzenalom
A kljub rastoči industriji zasebnega varovanja imajo zasebniki še vedno manj orožja kot njihovi kolegi v vladnih vrstah. Zasebne službe po vsem svetu imajo 3,7 milijona kosov orožja, še več ob upoštevanju neprijavljenega ali nezakonitega orožja, medtem ko imajo policisti 26 milijonov kosov orožja. Vojska ima 200 milijonov kosov, piše v poročilu.
Z največjimi zalogami orožja se ponašajo zasebne varnostne službe v Latinski Ameriki, ki imajo na zaposlenega v povprečju kar desetkrat več orožja kot v Evropi.
Trgovina z malokalibrskim orožjem, kot so pištole, in z lahkim orožjem, kot so granate, minometi in premični izstrelki, letno znaša 7,1 milijarde dolarjev, od tega na lahko orožje odpade samo 1,1 milijarde dolarjev, a je ta trgovina veliko manj pregledna in prijavljena naj bi bila samo petina vse prodane količine.
ZDA prve pri izvozu in uvozu
Po podatkih iz leta 2008, ko so bile zadnjič dostopne številke, so bile ZDA največji izvoznik in tudi uvoznik v malokalibrskem in lahkem orožju. Pri izvoznikih ji sledijo Italija, Nemčija, Brazilija in Švica, pri uvoznikih pa Kanada, Velika Britanija, Nemčija, Avstralija, Francija in Pakistan.
Poročilo še ugotavlja, da so zasebne službe, ki delujejo v Afganistanu in Iraku, opremljene s popolnoma avtomatskimi puškami, strojnicami, ostrostrelskimi puškami in v nekaterih primerih z raketnimi lansirniki, kar poraja vprašanja o njihovi deklarirani obrambni drži.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje