Po izidih vzporednih volitev je socialistična stranka (PASOK) Georgeja Papandreuja osvojila 24,5 odstotka glasov, kar pomeni 155 sedežev v 300-članskem parlamentu in dovolj poslancev za oblikovanje vlade.
Zmagoviti stranki samodejno pripade 40 sedežev, preostalih 260 pa razdelijo po proporcionalnem sistemu. Svoj glas je na volitvah lahko oddalo slabih deset milijonov volilnih upravičencev.
Vladajoča konservativna stranka Nova demokracija premierja Koste Karamnlisa, ki jo volivci kaznovali za njeno neučinkvitost v boju proti korupciji in gospodarski krizi, je prejela 36,4 odstotka glasov in s tem 99 poslanskih sedežev.
Premier Kostas Karamanlis je predčasne volitve sredi mandata razpisal, da bi za izvedbo nepriljubljenih gospodarskih reform, ki so nujne za grško gospodarstvo med finančno krizo, znova pridobiti podporo volivcev. Karamanlis se je odločil za zelo tvegano potezo, saj je priljubljenost njegove vlade močno načel niz korupcijskih škandalov. Nepriljubljenost vlade, ki ima v 300-članskem parlamentu le sedež večine, so še povečale slabe gospodarske razmere.
Karamanlis vs. Papandreu, 3. del
Karizmatični 53-letni Karamanlis in 57-letni v ZDA rojeni Papandreu sta dediča dveh najmočnejših političnih dinastij v Grčiji. Za glasove volivcev sta se drug proti drugemu potegovala že tretjič. Karamanlis je slavil na volitvah marca 2004 in nato ponovno septembra 2007.
Zmagovalca čaka težko delo
Papandreu je volivcem obljubil povsem drugačno strategijo reševanja grškega gospodarstva od konservativcev. Vodja socialistov je obljubil trimilijardni načrt reševanja, ki predvideva višje obdavčenje bogatih. Karamanlis je načrt označil za neuresničljiv. Papandreu se bo moral spopasti s proračunskim primanjkljajem v višini šestih odstotkov BDP-ja, z naraščajočo nezaposlenostjo, globokim nezadovoljstvom med Grki s sistemom izobraževanja in nezakonitim priseljevanjem.
Nemirno leto v Grčiji
Za Grčijo je burno leto. Potem ko so policisti lani ustrelili najstnika, so v državi izbruhnili najbolj nasilni protesti v več desetletjih, ki sta jih podžigala visoka nezaposlenost med mladimi in razočaranje nad politiki in političnim sistemom. Od takrat so levičarji in anarhisti izvedli več napadov, najbolj krvav je bil junija, ko je bil ubit policist. Levičarski gverilci so prevzeli odgovornost za petkovo eksplozijo bombe blizu kraja, kjer je imel Karamanlis predvolilno zborovanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje