V Nagasakiju vsako leto pripravijo slovesnost v spomin na eksplozijo atomske bombe. Foto: EPA
V Nagasakiju vsako leto pripravijo slovesnost v spomin na eksplozijo atomske bombe. Foto: EPA
Nagasaki
Atomska bomba je padla na Nagasaki 9. avgusta 1945 ob 11. uri in 2 minutah. Foto: www.wikimedia.org

Tri dni po eksploziji prve atomske bombe nad Hirošimo so ZDA 9. avgusta leta 1945 odvrgle še bombo na Nagasaki, ki je nad severnim delom mesta eksplodirala ob 11. uri in 2 minutah, in ga spremenila v kup ruševin. Ob eksploziji je umrlo približno 40.000 ljudi, za posledicami eksplozije jih je kasneje umrlo še najmanj 30.000, 75.000 ljudi pa je bilo ranjenih.

Eksploziji atomskih bomb nad Hirošimo in Nagasakijem sta pomagali ZDA k hitrejšemu koncu druge svetovne vojne, saj je Japonska šest dni kasneje, 15. avgusta 1945, brezpogojno kapitulirala, s tem pa se je po kapitulaciji Nemčije v Evropi druga svetovna vojna končala tudi na Pacifiku.

Ameriški vojaški strategi in politiki so uporabo jedrskega orožja dolgo predstavljali kot edini izhod iz vojne, po drugi strani pa so kritiki že takrat opozarjali, da je uporaba tovrstnega orožja nad civilnima mestoma jasen vojni zločin, za katerega bi morale ZDA odgovarjati.

Pozivi k bolj varnim alternativnim virom energije
Ob obletnici eksplozije so se v Nagasakiju zbrali številni nasprotniki jedrske energije, ki so pozvali k prehodu na energijo iz obnovljivih virov, slovesnosti pa se je udeležilo tudi rekordnih 44 predstavnikov tujih držav, prvič v zgodovini so svojega predstavnika poslale celo ZDA.

Župan Nagasakija, Tomihisa Taue, je dejal, da bi morala Japonska razviti bolj varne alternativne oblike energije, kot so sončna, vetrna in energija iz biomase. Ob tem je spomnil na posledice nesreče, ki je prizadela nuklearko v Fukušimi in povzročila najhujšo jedrsko katastrofo po Černobilu pred 25 leti.

"Marca letos nas je osupnila razsežnost nesreče v jedrski elektrarni Fukušima," je dejal Taue na slovesnosti v bližini mesta in se vprašal: "Kako se je lahko zgodilo, da nam spet grozi jedrsko sevanje? Smo nemara izgubili svoje spoštovanje do narave?" Taue je v svojem govoru še poudaril, da ni pomembno, koliko časa bo trajalo, a bi bilo kljub temu treba spodbujati razvoj obnovljivih energijskih virov, ki bi nadomestili jedrsko energijo.

Na Japonskem trenutno obratuje le 16 jedrskih reaktorjev
Do katastrofe v Fukušimi 11. marca je Japonska okoli 30 odstotkov svoje energije proizvedla s pomočjo jedrskih elektrarn, do leta 2030 pa so ta delež želeli zvišati celo na 50 odstotkov. Okoljevarstveniki pa sedaj opozarjajo, da bi bilo treba te načrte spremeniti, saj pet mesecev po katastrofi v Fukušimi na Japonskem obratuje le 16 od 54 jedrskih reaktorjev, v večini ustavljenih nukleark pa potekajo varnostni pregledi.

Podobna sporočila sta v svojih govorih podala tudi župan Hirošime, kjer so obletnico eksplozije atomske bombe obeležili v soboto, ter japonski premier Naoto Kan.