To so uvrstitve na Svetovnem indeksu ognjene moči, ki ga je objavil portal Business Insider, zajema pa 106 držav. Indeks so izračunali že aprila, temelji pa na več kot 50 dejavnikih, pri čemer so med drugim upoštevali celoten vojaški proračun, razpoložljive vojake, količino opreme, ki jo ima vsaka država v svojem arzenalu in dostop do naravnih virov. Indeks se osredotoča na količino, in ne na kakovost vojaške opreme, prav tako pa ne upošteva jedrskih zalog posamičnih držav, čeprav so te še vedno glavni adut v geopolitiki.
600 milijard dolarjev za obrambo
Kot kaže indeks, so ZDA v skupnem vodstvu, z več kot 600 milijardami dolarjev obrambnega proračuna pa tudi prve po izdatkih. Druga po obrambnih izdatkih je Kitajska, a je s slabimi 130 milijardami dolarjev daleč zadaj. Druga na lestvici, Rusija, je po izdatkih s 76 milijardami dolarjev na tretjem mestu.
Businnes Insider sicer izpostavlja, da so ZDA od objave indeksa glede na poročilo Stockholmskega inštituta za mirovne raziskave (Sipri) za 7,8 odstotka skrčile obrambni proračun, večinoma zaradi postopnega umika iz čezmorskih vojaških operacij, kot sta bili tista v Afganistanu in Iraku. Rusija pa je medtem izdatke povečala na 88 milijard dolarjev in načrtuje tudi modernizacijo svojega arzenala.
Slovenija za vsemi sosedami
Kot ključne za vojaško moč države Business Insider izpostavlja letalonosilke. Te precej prispevajo k celokupni vojaški moči. ZDA imajo deset letalonosilk, na lestvici 35 najmočnejših vojska pa imata le Italija in Indija po dve, medtem ko ima Rusija eno, enako kot Kitajska, Velika Britanija, Francija, Japonska, Brazilija, Tajska in Španija.
Severna Koreja, 35. na indeksu, je na drugi strani v vodstvu po podmornicah. Ima jih 78, a večina jih je neuporabnih. Tretjina jih je podmornic na dizelsko gorivo tipa romeo, ki so zastarele že od leta 1961. Doseg njihovega orožja je le štiri milje, medtem ko imajo moderne ameriške podmornice domet 150 milj.
Slovenija se je uvrstila na 94. mesto, za vsemi svojimi sosedami. Italija je na lestvici najmočnejših vojsk na 12. mestu, Avstrija na 36., Madžarska na 61., Hrvaška pa na 46.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje