Libijski voditelj Moamer Gadafi je po štirih desetletjih na oblasti in dobrih sedmih mesecih uporov proti njemu in režimu, ki ga je ustvaril, umrl v svojem rojstnem mestu. Foto: EPA
Libijski voditelj Moamer Gadafi je po štirih desetletjih na oblasti in dobrih sedmih mesecih uporov proti njemu in režimu, ki ga je ustvaril, umrl v svojem rojstnem mestu. Foto: EPA
Gadafi - mrtev ali živ
Avtokratski režim je zamenjala zmagovita koalicija različnih uporniških skupin, ki le s težavo najdejo skupni jezik, kako naj bo vodena z nafto in plinom bogata severnoafriška država. Foto: Reuters
Usmrtitev Moamerja Gadafija
Sprva ujet, nato ranjen, na koncu pa mrtev. Zmeda, protislovnosti in nasilje ob Gadafijevi smrti dobro ponazarjajo stanje stvari v novi Libiji. Foto: MMC RTV SLO
Libija leto dni po smrti Gadafija

ržec je postal žrtev upornikov, ki kljub zmagi še ne znajo Libijcem vrniti miru in razvoja.

Po polletni državljanski vojni je bilo jasno, da je Gadafijev režim stvar preteklosti. Njegove sile so se upirale samo še v njegovem rojstnem mestu Sirti in v nekaj manjših mestih v puščavski notranjosti te nekoč najbolj razvite afriške države. Iz Libije so pred letom dni začele prihajati dramatične novice.


Sprva samo ujet, čez uro pa že ubit
"Prijet je. Ranjen je v obe nogi. Odpeljali smo ga z reševalnim vozilom," je po prijetju Moamerja Gadafija povedal visoki vojaški predstavnik začasnih libijskih oblasti. Že kmalu po prijetju so zaokrožile informacije, da je bil polkovnik ubit.

"Bil je aretiran. Hudo je ranjen, vendar še vedno diha," pa je sprva za AFP povedal predstavnik narodnega prehodnega sveta Mohamed Leit, ki je dodal, da je bil Gadafi oblečen v rjavo uniformo in turban. "Moamer Gadafi je mrtev," pa je pozneje dokončno potrdil predstavnik libijskega narodnega prehodnega sveta Abdel Hafiz Goga.

Ujet kot podgana v kanalizaciji
Gadafijevi zadnji trenutki niso bili prav nič veličastni. Človeka, ki je upornike še pred kratkim oklical za "podgane", so prav ti uporniki ujeli v kanalizaciji, polni smeti in umazanije. "Rekel nam je podgane, a poglejte, kje smo ga našli," je za Reuters povedal Ahmed Al Sahati, 27-letni vladni borec, stoječ ob dveh smrdljivih kanalizacijskih jaških pod šestpasovno avtocesto.

Posnetki smrti obkrožili svet
V zmagoslavju so se uporniki znesli nad dolgoletnim državnim voditeljem. V manj kot uri po prijetju je bil Gadafi ubit, pri čemer so ga pretepli, zabadali z bajoneti, spolno zlorabljali s palico, vlačili njegovo telo s terencem po cesti ... Ubit je bil s strelom v glavo in prsi. Krvavo uporniško orgijo je svetovna javnost videla na različnih videoposnetkih, zaradi česar tudi nove oblasti niso mogle prikriti narave in oblike usmrtitve Gadafija.

V torek leto dni osvoboditve
Ob današnji obletnici Gadafijeve smrti v Libiji niso predvidene žalne slovesnosti. Zato pa veljajo močno poostreni varnostni ukrepi, s katerimi naj bi preprečili morebitne napade Gadafijevih privržencev. Oblasti so na to še posebej pozorne po izbruhu nasilja v nekdanji trdnjavi Gadafijevih privržencev Bani Valid pred nekaj dnevi. Uradne slovesnosti so predvidene za torek, 23. oktobra, ko bodo Libijci praznovali prvo obletnico "osvoboditve", ki so jo razglasili tri dni po smrti diktatorja.

42-letna Gadafijeva vladavina je Libijo pustila brez institucij ter z zelo šibko vojsko in policijo. Najbolj zagrizeni Gadafijevi privrženci še vedno predstavljajo grožnjo, uradni Tripolis pa jim očita, da želijo uničiti demokratični proces.

Milice ustvarjajo kaos
Upornikom, ki so jih pred letom dni častili kot junake, priljubljenost upada, saj so Libijci jezni zaradi prevelike moči oboroženih skupin. Državljani si namreč želijo, da bi bila varnost v rokah poklicne vojske in policije. Oblikovanje slednjih močno otežujejo milice, ki nekaznovano aretirajo in mučijo ljudi. Na številne s tem povezane kršitve človekovih pravic med drugim opozarjajo tudi organizacije za človekove pravice.

Nova vlada za spravo naroda
Ustavodajna skupščina je doslej skušala predvsem ohranjati krhek mir v državi in je nekoliko zanemarila svojo glavno nalogo, pripravo osnutka glavne ustave. Skupščina je ta teden za novega premierja imenovala Alija Zejdana, pred katerim je težka naloga oblikovanja vlade. Za prvo nalogo si je novi premier zadal spravo med prebivalci Libije.

Si je pa po padcu režima medtem že opomogla naftna industrija. Proizvodnja nafte je že dosegla raven pred padcem Gadafijevega režima.

Libija leto dni po smrti Gadafija