V Tajpeju so v odzivu na potezo na otoško državo naslovili zahtevo, da nemudoma zapre svoje veleposlaništvo v Tajvanu. V Pekingu so medtem odločitev pozdravili, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Ta sprememba nikakor ne namerava vplivati na naše obstoječe tople odnose z drugimi državami," je v izjavi zapisala vlada Nauruja, kjer na približno 21 kvadratnih kilometrih živi nekaj več kot 12.000 ljudi.
V Tajpeju so se na odločitev pacifiške državice hitro odzvali. "Zahtevamo, da Nauru nemudoma zapre svoje veleposlaništvo v Tajvanu," je sporočil namestnik tajvanskega zunanjega ministra Tjen Čung Kvang. Ob tem je ocenil, da je do preobrata Nauruja glede vprašanja Tajvana prišlo po zaslugi kitajske gospodarske ponudbe otoški državi.
V Pekingu so odločitev Nauruja, da bo odslej priznaval politiko ene Kitajske, v okviru katere Peking Tajvan dojema kot del svojega ozemlja, pozdravili. Po navedbah kitajskih oblasti odločitev kaže na to, da je "načelo ene Kitajske v skladu z voljo ljudi in trendi časa".
Nauru je sicer diplomatske vezi s Tajvanom prekinil že leta 2002, vendar jih je tri leta zatem obnovil, potem ko Kitajska ni izpolnila obljub o podpori državi. Tajvan, kjer so v soboto izvolili novega predsednika Laja Čing Teja, tako zdaj v celoti priznava le 12 držav sveta, vključno z Vatikanom, kar je najmanj v zgodovini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje