Iran naj bi po besedah iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada do leta 2020 proizvedel 20.000 megavatov elektrike. To pomeni, da morajo proizvesti med 250 in 300 tonami jedrskega goriva, kar jim lahko uspe le z 500.000 centrifugami.
Obrat za bogatenje urana v Natanzu ima okoli 5.000 centrifug. V tej elektrarni načrtujejo gradnjo še 54.000 centrifug, poroča BBC. Kot je sporočil Ahmadinedžad, bodo zvišali tudi stopnjo bogatenja urana. S tem načrtom Iran nasprotuje resoluciji Varnostnega sveta Združenih narodov, piše BBC in dodaja, da Iran vztraja pri razlagi, da je vsa proizvodnja jedrske energije za miroljubne namene.
Kako se je Iran naveličal mednarodnih pritiskov, je razvidno tudi iz tega, da je Mednarodna jedrska agencija (IAEA) v petek z resolucijo obsodila gradnjo drugega iranskega obrata za bogatenje urana v okolici mesta Kom. Dan pozneje pa je iranski parlament celo pozval predsednika Ahmadinedžada, da omeji stike z omenjeno agencijo.
Ostri odzivi iz Washingtona
"Če je informacija točna, bi to pomenilo še eno iransko kršitev resolucije Varnostnega sveta ZN-ja. S tem bi tudi potrdili domnevo, da se želi Iran izolirati," je v sporočilu za javnosti dejal predstavnik Bele hiše Robert Gibbs.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje