Nekdanji minister Paterson je v parlamentu večkrat lobiral za dve podjetji, je ugotovila neodvisna parlamentarna komisija za standarde in javno življenje. The Guardian je o lobističnih poslih poslanca poročal že leta 2019. V dveh letih lobističnih dejavnosti naj bi Paterson zaslužil najmanj 500.000 funtov (584.000 evrov), trikratnik svoje poslanske letne plače.
Parlamentarna komisija je prejšnji teden objavila poročilo, v katerem je zapisala, da je Paterson kršil pravila, ko je skušal pri 14 ministrih in javnih uradnikih lobirati za podjetji, s čimer je oskrunil ugled parlamenta, poroča Guardian. Komisija je priporočila 30-dnevni suspenz poslanca.
Konservativni poslanci so nato s podporo Johnsonove vlade v parlamentu sprožili glasovanje o Patersonovem suspenzu. Njegovo 30-dnevno izključitev iz parlamenta so s tesno večino tudi zavrnili.
Vlada je ob tem v parlament tudi poslala predlog za ustanovitev novega odbora, ki bi znova pregledal primer Patersona in preučil delovanje sistema za nadzor poslancev, je poročal Reuters.
Ogorčenje britanske politike
Sledilo je ogorčenje opozicijskih politikov in tudi nekaj konservativcev, ki so vlado označili za "pokvarjeno".
Jonathan Evans, predsednik odbora za standarde, je dejal, da je blokiranje suspenza poslanca "globoko v nasprotju" s tradicijo britanske demokracije.
Vodja opozicijskih laburistov Keir Starmer je vlado obtožil korupcije in dejal, da Johnson "svoje čete vodi skozi kanalizacijo", ter zahteval njegovo opravičilo.
Vlada si je premislila in umaknila predloge
Vlada si je nato pod pritiskom premislila in se tudi opravičila, je poročal BBC. Umaknili so predloge, ki so jih poslali v parlament. Tiskovni predstavnik Johnsona je ob tem sporočil, da plačano lobiranje ni dopustno, izvoljeni uradniki pa morajo slediti pravilom.
Paterson zapustil "kruti svet politike"
Zgodbo je nato končal sam Paterson, ki je odstopil z mesta poslanca in zapustil "kruti svet politike". "Zadnji dve leti sta bili zame in mojo družino nepopisna nočna mora," je sporočil. Lani je njegova žena storila samomor. "Trdim, da sem popolnoma nedolžen pri tem, česar me obtožujejo," je še dejal. Johnson je dejal, da je "zelo žalosten" zaradi odstopa Patersona.
Major: Vedenje Johnsonove vlade kaže na odnos 'mi smo gospodarji'
Nekdanji britanski premier John Major je danes v intervjuju za BBC dejal, da je ravnanje Johnsonove vlade arogantno, krši zakonodajo in je politično skorumpirano. Major, tudi sam konservativec, je poudaril, da je konservativna stranka pod Johnsonom uničila ugled britanskega parlamenta doma in v tujini.
Poskus vlade, da bi reformirala komisijo za standarde, je po njegovi oceni "precej huda napaka", vendar še zdaleč ni osamljen primer. "Vedenje Johnsonove vlade kaže odnos 'mi smo gospodarji'. To se mora ustaviti," je dejal Major, premier med letoma 1990 in 1997, nad čigar vlado so se prav tako zgrinjali očitki korupcije.
Zdrs v skorumpirano državo?
Johnsonov svetovalec za etične standarde je sicer opozoril, da Velika Britanija lahko "zdrsne v skorumpirano državo", poroča Reuters. Anketa časopisa Daily Mail ugotavlja, da se 57 odstotkov britanskih volivcev strinja z izjavo.
Dogajanje je znova osvetlilo obtožbe koruptivnih praks Johnsona, ki naj bi si luksuzno prenovil premiersko rezidenco na Downing Streetu s sredstvi, ki so jih skrivaj prispevali redni donatorji stranke. Britansko vlado pod Johnsonovim vodstvom obtožujejo tudi, da je izbrancem priskrbela donosne pogodbe za nakup zaščitne opreme med pandemijo covida-19.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje