Britanci so Albanca iskali prek Interpola. Foto: Reuters
Britanci so Albanca iskali prek Interpola. Foto: Reuters

Albanec, ki je živel v Veliki Britaniji, je bil obtožen tihotapljenja petih kilogramov kokaina in pranja denarja v vrednosti 330.000 britanskih funtov. Koto poroča Guardian, je britansko sodišče za njim izdalo mednarodno tiralico, potem ko je odšel v Nemčijo, kjer je bila njegova zaročenka, ki je resno zbolela.

Višje sodišče v Karlsruheju se je že v začetku leta izreklo proti njegovi izročitvi britanskim pravosodnim organom, a je razsodba šele zdaj postala javna. "Sodišče je odločilo, da je izročitev Albanca Veliki Britaniji 'trenutno nedopustna'. Brez britanskih jamstev izročitev glede na stanje britanskega zaporniškega sistema ni mogoča. Proti temu ni mogoče uporabiti pravnih sredstev," se je glasila odločitev nemškega sodišča.

Po poročanju Guardiana je njegov odvetnik Jan-Carl Janssen študiral v Glasgowu, kjer je diplomiral iz obravnave razmer v britanskih zaporih. Na sodišču je Janssen uporabil svojo raziskavo o kronični prezasedenosti, pomanjkanju osebja in nasilju med zaporniki v britanskih zaporih. Na podlagi teh dokazov je nemško sodišče dvakrat zahtevalo zagotovila od britanskih oblasti glede razmer v tamkajšnjih zaporih.

Nemci ostali brez zagotovil

Sodišče v Karlsruheju je odločilo, da so potrebna zagotovila Velike Britanije o spoštovanju minimalnih standardov v skladu z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Poleg tega je sodišče od britanskih oblasti zahtevalo, naj navedejo, v katerih zaporih bo Albanec zaprt in kakšni bodo pogoji njegovega pripora v teh zaporih.

Policijska postaja v Manchestru je zadnji dan roka za odgovor na prvo zahtevo nemškega sodišča odgovorila, da se gradi 20.000 dodatnih mest v zaporih, da bi rešili problem prezasedenosti. Na drugo zahtevo za zagotovilo glede razmer v britanskih zaporih nemško sodišče ni prejelo odgovora.

Potem ko nemško sodišče ni prejelo zahtevanih zagotovil o razmerah v britanskih zaporih, je izročitev Albanca odločilo za "trenutno nedopustno".

Čeprav so bili v preteklosti že izraženi pomisleki glede zaporov v nekaterih evropskih državah, se to nikoli prej ni zgodilo v zvezi z razmerami v zaporih v Veliki Britaniji.

Ker Velika Britanija ni več članica Evropske unije, pravila evropskega naloga za prijetje ne veljajo več. Sporazum o trgovini in sodelovanju, sklenjen med EU-jem in Veliko Britanijo leta 2020, navaja, da je lahko nalog za prijetje podvržen določenim pogojem in "če obstajajo utemeljeni razlogi za domnevo, da obstaja resnična grožnja varstvu temeljnih pravic zahtevane osebe", lahko izvršitveni pravosodni organ, kadar je to primerno, zahteva dodatna jamstva.

Član britanskega odvetniškega združenja Jonathan Goldsmith, ki je o tem primeru pisal v zborniku Law Society Gazette, je dejal, da je to še ena huda graja britanske vlade glede njenega pravosodja.