Manjši protesti šiitov so potekali le na vzhodu. Foto: Reuters
Manjši protesti šiitov so potekali le na vzhodu. Foto: Reuters

Na ulicah in trgih Riada ni bilo videti znakov protestov, a je bilo mesto vseeno polno policistov, medtem ko je v zraku krožil policijski helikopter. Na cesti, ki vodi do mošeje, kjer naj bi se po petkovih molitvah odvijali protesti, so policisti zaustavljali vozila in ljudi, pri katerih so preverjali osebne izkaznice. Varnost je okrepljena tudi v drugem največjem savdskoarabskem mestu Džeda.

K političnim reformam v togi savdski monarhiji so pozvali v ohlapni koaliciji liberalcev, borcev za človekove pravice, zmernih sunitskih muslimanov in pripadikov šiitske manjšine. V Facebookovo skupino, ki prek spleta poziva k protestom, se je vključilo več kot 30.000 ljudi.

Stranke v nasprotju z islamskimi zakoni
V luči protivladnih protestov v drugih arabskih državah so savdskoarabske oblasti že večkrat dale jasno vedeti, da ne bodo dopuščale nobenih protestov ali celo političnih strank, ki so po njihovi razlagi nepotrebne v muslimanski državi, kjer vlada islamsko pravo. Tamkajšnji aktivisti sicer ne zahtevajo odstavitve kralja, ampak si želijo politično reformo.

"V naši kulturi ni, da bi protestirali kot v drugih državah," je neki predstavnik oblasti pojasnil agenciji Reuters in dodal, da so verjetno ljudje pričakovali preveč.

Protesti so potekali na vzhodu države, kjer se je v mestu Hofuf na ulice podalo več kot 200 šiitskih protestnikov. V četrtek so varnostne sile v vzhodnem mestu streljale na šiitske protestnike in najmanj enega tudi ranile. Pripadniki šiitske manjšine so nezadovoljni s svojim statusom v večinsko sunitski Savdski Arabiji.