Kralj Abdulah je bil med množičnimi protesti, ki so spremenili politično podobo v regiji, tri mesece na zdravljenju v tujini. V Savdski Arabiji so bili sicer protesti v primerjavi z ljudskimi vstajami v drugih arabskih državah precej redki. Ob vrnitvi kralja so ulice prestolnice Riad danes okrasili z državnimi zastavami. 86-letni kralj je novembra lani odšel v New York, kjer je prestal dve operaciji hrbtenice. Po okrevanju je 22. januarja odšel v Maroko, kjer je ostal do vrnitve v domovino.
Slabega zdravja tudi kraljevi namestnik
Zdravje kralja Abdulaha je sicer že dalj časa predmet intenzivnih razprav, saj so vsi njegovi morebitni nasledniki že precej v letih. V času kraljeve odsotnosti je bil na oblasti njegov polbrat princ Sultan Bin Abdul Aziz, ki ima tudi že več kot 80 let, njegovo zdravje pa je šibko.
Z denarno injekcijo nad težave države
Ob vrnitvi je Abdulah sicer napovedal nekatere ukrepe in osebno finančno injekcijo v višini 40 milijard rialov (7,8 milijard evrov) v državni sklad za razvoj, kar skoraj podvoji prvotni proračun 47 milijard rialov. Med predvidenimi ukrepi, ki so usmerjeni k pridobivanju podpore javnosti in preprečitvi morebitnih protestov, je med drugim tudi enoletna pomoč za brezposelne mlade
Za 11. marec napovedan "dan jeze"
Medtem pa so se na spletnem družabnem omrežju Facebook pojavili pozivi k "dnevu jeze" po vsej Savdski Arabiji, na katerem naj bi med drugim zahtevali izvoljenega voditelja države, večjo svobodo žensk, izpustitev političnih zapornikov, dvig minimalne plače in večje zaposlitvene možnosti. Skupini na Facebooku se je pridružilo že več tisoč ljudi, protesti pa naj bi potekali 11. marca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje