V svojem prvem govoru o stanju države je Marcos ponudil seznam ciljev, od vrnitve otrok v šolske klopi, olajšanja dolžniškega bremena kmetov do razširitve dostopa do interneta. Za razliko od svojega predhodnika Rodriga Duterteja, ki je v svojih govorih prebivalcem pogosto grozil, se je Marcos držal pripravljenega govora, ki je bil metodičen in bogat s številkami.

Potem ko je podedoval gospodarstvo, opustošeno zaradi pandemije covida-19 in inflacije, je novi predsednik izrazil previden optimizem glede prihodnosti – tudi v luči vojne v Ukrajini in motnjah v dobavni verigi, ki so zvišale cene hrane in goriva.

"Ne nameravam zmanjšati tveganj in izzivov, s katerimi se soočamo v tem nemirnem času svetovne zgodovine, a vendar vidim, da se skozi te temne oblake prebija sončna svetloba. Zbrali smo najboljše filipinske možgane, ki nam bodo pomagali krmariti skozi ta čas globalne krize," je dejal.

Obljubil je, da bo do konca svojega mandata več kot prepolovil stopnjo revščine na enomestno število in številnim kmetom ponudil finančno pomoč, vključno z odpisom dolgov. Prav tako se je zavezal, da bo povečal kmetijsko produktivnost in znižal cene hrane.

Tudi obnovljiva energija je na vrhu državnega podnebnega programa, je dejal in vztrajal, da je čas, da se ponovno razmisli o gradnji jedrskih elektrarn v državi.

Marcos mlajši, ki je sin in soimenjak pokojnega diktatorja, je govoril več kot 70 minut, a v svojem govoru ni omenil človekovih pravic, korupcije ali mirovnih pogovorov z militantnimi skupinami v državi.