Ayla Albayrak je bila obsojena zaradi članka iz leta 2015 o konfliktu med turško vlado in Kurdsko delavsko stranko (PKK). Na sodbo se bo pritožila.
Novinarka je v za Turčijo spornem članku iz leta 2015 pisala o spopadu med turškimi varnostnimi silami in pripadniki PKK v kraju Silopi na jugovzhodu Turčije. Borci za človekove pravice trdijo, da je turška vojska v teh spopadih uporabila čezmerno silo, turška vlada pa trdi, da je bila operacija nujna za vzpostavitev varnosti v mestnih središčih pod nadzorom PKK.
Zgodba Albayrakove vsebuje pogovore z županom in prebivalci mesta Silopi, uradnikom turške vlade ter predstavnikom organizacije, ki je po navedbah Ankare podmladek PKK. Novinarka trdi, da njen članek kaže pravo sliko konflikta. A turške oblasti so jo novembra 2015 poklicale na policijsko postajo in jo obvestile, da proti njej poteka preiskava zaradi teroristične propagande. Aprila lani so proti njej vložili obtožnico zaradi kršenja protiteroristične zakonodaje.
"Sodba je popolnoma neumestna"
Odgovorni urednik časopisa Wall Street Journal Gerard Baker je očitke, na podlagi katerih je bila novinarka obsojena, označil za neutemeljene, sodbo pa za popolnoma neumestno. Po trditvah časopisa je članek Albayrakove uravnotežen.
Pričakovati je, da bo odločitev sodišča še dodatno obremenila odnose med ZDA in Turčijo. Ti so v zadnjem času napeti, potem ko so prejšnji teden aretirali turškega uslužbenca na ameriškem konzulatu v Carigradu. ZDA so v odgovor ustavile izdajanje vizumov osebam iz Turčije, ki niso priseljenci. Ankara se je na to odzvala s sprejetjem enakega ukrepa.
Turške oblasti in mediji sodbe novinarki ne omenjajo, prav tako v javnosti nikoli ni bil objavljen njen primer.
Zaprtih več deset turških novinarjev
Odbor za zaščito novinarjev s sedežem v New Yorku je sodbo označil za znak nadaljnjega poslabševanja razmer za novinarje v Turčiji. "Turški pravosodni sistem je postal instrument pregona," so zapisali v sporočilu za javnost.
Za zapahi je več deset turških novinarjev, od februarja pa tudi dopisnik nemškega časnika Die Welt Deniz Yücel.
Prav danes pa se je v Turčiji začelo sojenje nemški novinarki in prevajalki tiskovne agencije ETHA Mesale Tolu Corlu, ki ji tako kot Albayrakovi očitajo teroristično propagando, poleg tega pa še članstvo v teroristični organizaciji, skrajno levi stranki MKLP. Po navedbah njenega odvetnika Kaderja Tonca ji grozi do 20 let zapora.
Novinarka, ki so jo prijeli aprila v Carigradu, ima nemško državljanstvo, zato je nemška vlada pozvala Turčijo, naj jo izpusti, tako kot še najmanj deset nemških državljanov, zaprtih v Turčiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje