Kanadska javna televizija CBC je po podatkih, ki jih je posredoval žvižgač Edward Snowden, razkrila obseg prisluškovanja voditeljem najpomembnejših držav na svetu, in to ob privolitvi kanadskih oblasti.
Premier dovolil prisluškovanje
Dokumenti podrobno opisujejo vse dejavnosti operacije NSA-ja, ki je trajala šest dni, vodili pa so jo z ameriškega veleposlaništva v Ottawi. Na teh dokumentih tudi piše, da je nadzorovanje srečanja ameriškega predsednika Baracka Obame s še 25 voditelji držav v Kanadi namenjeno "podpori ciljem ameriške politike".
Zeleno luč za prisluškovanje je dal sam tedanji in zdajšnji kanadski premier Stephen Harper. Konec junija je tako najprej v Huntsvillu v Ontariu potekal vrh G8, ki mu je nato takoj zatem sledil še vrh G20 v Torontu.
Propadel davek na bančne transakcije
Vrh skupine G20 v Torontu leta 2010 se je posvečal reševanju svetovne gospodarske in finančne krize ter iskanju načinov, kako bi se takim krizam v prihodnje izognili. Na mizi je bil med drugim tudi predlog o uvedbi davka na bančne transakcije, čemur pa sta uradna Washington in Otttawa ostro nasprotovala in je na koncu propadel.
Kot je še poročala televizija CBC, je NSA operacijo izvajal v "tesnem sodelovanju s kanadskim partnerjem", in sicer s kanadsko agencijo za varnost komunikacij CSEC. A CSEC po kanadski zakonodaji ne more vohuniti brez sodnega naloga. Prav tako obstaja meddržavni sporazum, ki NSA-ju prepoveduje vohunjenje v Kanadi za lastne cilje.
Kanadska agencija brez komentarja
V CSEC-ju zadeve za zdaj ne komentirajo, so pa medijem zagotovili, da agencija "ne sledi Kanadčanom ne komu drugemu v Kanadi". Prav tako so zatrdili, da ne "prosijo tujih partnerjev, da delujejo na način, s katerim bi zaobšli kanadsko zakonodajo". So pa potrdili, da je agencija trenutno v postopku neodvisne revizije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje