V prestolnici Kampala se je pod vodstvom Besigyeja zbralo več kot tisoč protestnikov, na katere so pripadniki vojaške policije streljali z gumijastimi naboji, izmed katerih je eden zadel tudi vodjo opozicije, ki so ga nato odpeljali v bolnišnico.
Povedal je, da so protestirali v znak solidarnosti s številnimi delavci, ki vsak dan pešačijo, ker si ne morejo več privoščiti javnega prevoznega sredstva, medtem ko vlada brezbrižno zapravlja, da bi se obdržala na oblasti.
Ker se privrženci opozicije zavedajo, da bi bil vsak poskus protesta na enem mestu hitro zatrt, so v ponedeljek začeli kampanjo "peš na delo".
Med protestom je policija skušala prijeti Besigyeja, a so ga obkrožili njegovi privrženci, zato so posredovali vojaki. Med poskusom aretacije je bil ranjen.
Cene hrane so poskočile, potem ko se je zaradi suše znižala proizvodnja, medtem ko so visoke cene goriva odraz razmer na mednarodnih trgih.
O protestih so poročali tudi iz drugega največjega gospodarskega središča Jinja na vzhodu Ugande, kjer so varnostne sile uporabile solzivec, da bi razgnale več sto protestnikov. V Masaki na jugu države je bilo aretiranih okoli deset protestnikov.
Poziv na proteste ni uspel
Na februarskih predsedniških volitvah je bil Besigye s 26 odstotki glasov najbližji zasledovalec Musevenija, ki je osvojil 68 odstotkov. Predtem je na volitvah že dvakrat izgubil proti Museveniju, ki Ugando vodi že 25 let.
Po zadnjem volilnem porazu je Besigye zaradi domnevnih prevar na voliščih pozval k mirnim protestom proti vladavini Musevenija, ki pa niso zaživeli, verjetno tudi zaradi odločnih groženj predsednika.
"Nasilno zatrtje protestov varnostnih sil je poslabšalo stanje in pritegnilo veliko več pozornosti, kot bi jih sicer pritegnili protesti 'peš na delo'," je razmere ocenil analitik pri Economist Intelligence Unitu Joseph Lake.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje