2BS Forum organizira Atlantski svet Črne gore. Foto: UPRS
2BS Forum organizira Atlantski svet Črne gore. Foto: UPRS

Pred forumom se je predsednik Pahor sestal s črnogorskim kolegom Milom Đukanovićem, nato sta nastopila v osrednji razpravi drugega dne konference, ki je bila namenjena oceni trenutnih razmer na Zahodnem Balkanu, so sporočili iz predsednikovega urada.

Pahor je opozoril, da sta mir in varnost na Zahodnem Balkanu krhka in da je treba dovolj zgodaj opaziti in nasloviti določene skrb vzbujajoče procese v regiji. Ponovil je svoje stališče, da je Zahodni Balkan za Evropsko unijo prvovrstno geopolitično vprašanje, zato bi se moral širitveni proces odviti hitreje, Evropska komisija pa bi morala biti bolj fleksibilna.

Spomnil je, da se zavzema tudi za podelitev statusa kandidatke za članstvo v Evropski uniji Bosni in Hercegovini, četudi ta ne izpolnjuje vseh pogojev. To bi po njegovem mnenju dalo regiji pozitiven signal.

Podprl je tudi pobudo Odprti Balkan kljub kritikam, ki letijo nanjo. Po njegovem mnenju je dragoceno, da so jo voditelji Srbije, Severne Makedonije in Albanije vzeli za svojo in v tem okviru sodelujejo. Poudaril je, da je to ena redkih konstruktivnih zamisli o sodelovanju držav Zahodnega Balkana, ki je vsaj deloma naletela na iskreno podporo.

Zavrnil pa je kritike iz občinstva, da ni dobro prijateljevati s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem. "Obstaja sto razlogov, da z nekom ne sodelujete, toda če je en sam, da lahko, pojdite po tej poti," se je odzval Pahor. Dodal je, da so vsi voditelji zavezani k miru in da se morajo truditi, da bi se zmanjšale določene napetosti tudi v vsakokratnih izjavah in da se je treba vrniti k retoriki miru in konstruktivnosti, so še sporočili iz predsednikovega urada.

Borut Pahor na obisku v Črni gori

2BS Forum, ki ga organizira Atlantski svet Črne gore, velja za eno vodilnih politično-varnostnih konferenc z udeležbo politikov na visoki ravni v jugovzhodni Evropi. Udeleženci na njej obravnavajo vprašanja v zvezi s prihodnostjo Zahodnega Balkana v aktualnih geopolitičnih razmerah, spregovorili pa so tudi o novih varnostnih izzivih in novih mejah v okviru #NATO2030, in tudi o digitalizaciji v povezavi z lažnimi novicami.

To je razpravni forum, ki spodbuja taktično razmišljanje pri prizadevanjih za reforme v jugovzhodni Evropi ter vzpostavljanje tesnejših vezi med ključnimi deležniki in partnerji. Konferenca želi prispevati k varnejši in uspešnejši regiji, v prihodnosti pa bi lahko prispevala tudi k reševanju svetovnih izzivov, piše na spletni strani foruma.