Trump ob seznamu držav in carin, ki jih zanje uvajajo. Foto: EPA
Trump ob seznamu držav in carin, ki jih zanje uvajajo. Foto: EPA

ZDA bodo uvedle carine na dveh stopnjah. 5. aprila bodo predvidoma začele veljati 10-odstotne univerzalne carine na ves uvoz, dodatne t. i. vzajemne carine pa naj bi z 9. aprilom začele veljati za nekaj deset držav, ki po Trumpovih besedah "goljufajo" ZDA.

"To je po mojem mnenju eden najpomembnejših dni v ameriški zgodovini," je v enournem govoru pred Belo hišo v sredo dejal Trump. Dejal je, da so trgovinski partnerji desetletja "plenili, ropali in posiljevali" ZDA. "V številnih primerih je prijatelj hujši kot sovražnik," je dodal.

Trump je t. i. vzajemne carine pojasnil takole: "Vzajemno: to pomeni, oni to storijo nam, mi to storimo njim," je dejal in napovedal "zlato dobo Amerike".

Kot poroča Guardian, je Trump uvedbo carin, ki predstavljajo dramatičen premik v ameriški trgovinski politiki in bodo vplivale na svetovno gospodarstvo, skušal predstaviti v slavnostnem ozračju.

Trump je pokazal tabelo z "nepoštenimi" dajatvami, ki jih druge države zaračunavajo ZDA, v sosednjem stolpcu pa so bile prikazane t. i. vzajemne carine. Kitajski tako Trump očita 67-odstotne "nepoštene" dajatve, zato bodo ZDA uvedle dodatne 34-odstotne carine na uvoz iz te države. ZDA so letos sicer že uvedle 20-odstotne carine na kitajsko blago, tako da bodo skupno za Kitajsko veljale 54-odstotne carine.

EU-ju je predsednik ZDA očital, da zaračunava 39-odstotne dajatve na uvoz iz ZDA, zdaj bodo ZDA uvedle 20-odstotne carine na uvoz iz EU-ja. Za Združeno kraljestvo bodo veljale 10-odstotne carine, kolikor po izračunih Trumpove vlade London zaračunava za uvoz iz ZDA.

Za Kanado in Mehiko tokrat velja izjema, a ti dve sosednji državi sta že bili tarči ameriških carin. Proti njima je Trump že uvedel 25-odstotne carine razen za uvoz, ki je vključen v sporazum o prosti trgovini USMCA. Če bodo te carine po pogajanjih ukinjene, pa bodo za obe državi veljale 12-odstotne carine, razen za uvoz, ki je del sporazuma USMCA.

Trump je dejal, da so pri izračunu carin upoštevali tudi "manipulacije z valuto in ovire za trgovanje", a Bela hiša ni pojasnila, kako je nove carine izračunavala.

Med drugim je Trump kritiziral EU-jevo prepoved uvoza piščančjega mesa iz ZDA, kanadske carine na ameriške mlečne proizvode in japonske dajatve za riž.

Trump napoveduje
Trump napoveduje "zlato dobo" za ZDA, kritike njegovih ukrepov se vrstijo. Foto: EPA

Niz izjem

Bela hiša je pojasnila, da nove carine za zdaj ne veljajo za farmacevtske izdelke, baker, čipe, les, zlato, energijo in nekatere rudnine, ki niso na voljo v ZDA. Nove carine prav tako ne veljajo za avtomobile, jeklo in aluminij, za kar je Trump proti svetu do zdaj že uvedel 25-odstotne carine.

Trump je carine utemeljil z zakonom o izrednih gospodarskih pooblastilih iz leta 1977, ki predsedniku omogoča, da se spoprime z gospodarsko krizo. Trump je kot gospodarsko krizo razglasil velik zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA.

Minister za finance ZDA Scott Bessent je v sredo na televiziji Fox News državam sveta svetoval, naj ne sprejemajo povračilnih ukrepov, ker bo prišlo do stopnjevanja.

Trumpov ukaz o carinah grozi z dodatnim zvišanjem proti vsaki državi, ki bo sprejela povračilne ukrepe, obenem pa napoveduje možnost znižanja carin po pogajanjih.

Sorodna novica Macron: Negativne posledice "krutih in neutemeljenih" carin bodo nosili tudi Američani

Nove carine kot dodatek že sprejetim

Nove carine sledijo že sprejetim in uveljavljenim. Tako so ZDA že uvedle 20-odstotne carine na ves uvoz iz Kitajske in 25-odstotne na uvoz jekla in aluminija. Ob tem veljajo tudi 10-odstotne carine na uvoz energije iz Kanade.

Danes začnejo v ZDA veljati tudi marca napovedane 25-odstotne carine na uvoz avtomobilom, sledile bodo še carine na avtomobilske dele.

"Te carine nam bodo dale rast, kot je še niste videli, to bo nekaj zelo posebnega," je dejal Trump.

Predsednik ZDA pravi, da želi s carinami vrniti proizvodnjo v ZDA, se odzvati na, kot pravi, nepoštene trgovinske politike drugih držav, povečati davčne prilive, pa tudi spodbuditi pregon prebežnikov in tihotapljenja mamil.

A uvedbo carin so do zdaj spremljali zamiki, preklici in splošne obljube, ki se še niso uresničile, piše Guardian.

Wall Street Journal opozarja na negativne posledice za vse

Konservativni finančni časopis Wall Street Journal je opozoril, da bo popolna preobrazba svetovnega trgovinskega sistema, ki so ga zgradile ZDA, z uvedbo carin oziroma trgovinskega davka prinesla negativne posledice za svetovno trgovino, ZDA in Američane.

Wall Street Journal opozarja, da škode še ni mogoče napovedati, ker ni jasen odziv sveta, vsekakor pa bodo posledice, ker so carine davek, ki bo sčasoma zmanjšal ameriško konkurenčnost, povzročal monopole, zavrl inovacije, prizadel izvoz, končal ameriško gospodarstvo v svetu, odprl veliko priložnost za Kitajsko in finančno koristil lobistom v Washingtonu.

Padci vrednosti delnic

Delniški indeksi v ZDA so se po Trumpovi najavi carin znižali, indeks Dow Jones za več kot 1000 točk ali 2,5 odstotka, za S & P 500 za 3,6 odstotka in Nasdaq za 4,5 odstotka. Delnice Tesle so v podaljšanem trgovanju padle za sedem odstotkov, prav tako tudi delnice Appla.

Trump uvedel carine za države z vsega sveta