Slovenski premier je poudaril, da Slovenija ne bo znova posodila denarja Grčiji, če ne bo dobila zagotovil, da ga bo dobila nazaj, medtem ko je Radičova menila, da je prestrukturiranje nujno. Pahor je dejal, da bo odločitev o prestrukturiranju dolga Grčije sprejeta na vrhu Evropske unije in bo tudi politična.
"Če ne bo zagotovil ECB-ja, IMF-a in Evropske komisije, Slovenija ne bo znova posodila denarja, razen če se bo našla druga pot prek obstoječih mehanizmov," je zagotovil in dodal, da Slovenija potrebuje jasna zagotovila, da bo denar dobila nazaj.
Radičova meni, da je grški dolg treba prestrukturirati. Po njenih besedah brez prestrukturiranja dolga, spremembe dela bonitetnih agencij in drugih ukrepov nobena finančna pomoč Grčiji ne bo zadostovala, zato lahko izbiramo le med mehkim in trdim prestrukturiranjem.
Ob tem je poudarila, da Grčija ni izvedla zadostnih ukrepov, in menila, da "vse poteka prepočasi". "Izgubljamo čas, ki v tem primeru ni naš zaveznik," je dejala.
O morebitnem izstopu Grčije iz območja evra je Pahor dejal, da je to "finančni steber Unije". "Če bi ga bila ena država prisiljena zapustiti, to ne bi bil dober znak niti za trdnost evra niti za celotno Unijo," je prepričan premier.
"Ljudje se ne zavedajo resnosti situacije"
Slovenija in Slovaška čutita posledice gospodarske krize in imata za znižanje proračunskega primanjkljaja oster program reform, ki sicer med ljudmi niso priljubljene.
"Naši državljani nočejo reform, a se ne zavedajo, v kako resni situaciji sta se znašla EU in območje evra," je poudarila slovaška premierka in ob tem opozorila, da bodo posledice krize še hujše, če državi ne bosta izpeljali reform.
"Želimo varovati naše državljane, vendar brez njihovega razumevanja ni mogoče izvesti potrebnih ukrepov," je dejala Radičova, ki je omenila bližajoči se referendum o pokojninski reformi v Sloveniji in poudarila, da se bodo brez reforme pokojninskega sistema razmere za prebivalce Slovenije in sosednjih držav še poslabšale.
Političnih odnosov med državama po Pahorjevih besedah ne bremeni nobeno odprto vprašanje, državi pa ugotavljata strm vzpon gospodarskega sodelovanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje