Izraelski Arabci se pritožujejo zaradi drugorazredne vloge, ki jo imajo v primerjavi z drugimi državljani v Izraelu. Foto: EPA
Izraelski Arabci se pritožujejo zaradi drugorazredne vloge, ki jo imajo v primerjavi z drugimi državljani v Izraelu. Foto: EPA

S tesno večino, šestimi glasovi za in petimi proti, je vrhovno sodišče zavrnilo peticijo proti prepovedi iz leta 2003, ki so jo civilna družba označila za rasistično. Po njihovem mnenju to sili pripadnike izraelske arabske manjšine, ki se poročijo s Palestinci, da se preselijo iz države. Arabska manjšina predstavlja 20 odstotkov prebivalstva v Izraelu.

Prejšnja vlada je prepoved sprejela zaradi varnostnih razlogov v času palestinskih terorističnih napadov, a notranji minister Eli Jišaj, ki je pozdravil odločitev vrhovnega sodišča, je jasno nakazal, da je razlog tudi v ogroženosti judovske večine. Minister pripada koalicijski stranki rabijev, ki je vpliven partner v vladi premierja Benjamina Netanjahuja.

Izraelska zakonodaja arabskim državljanom, večina jih je muslimanov, zagotavlja vse pravice in svoboščine, vendar se njeni pripadniki pogosto pritožujejo zaradi rasizma.

Na drugi strani je številne Izraelce zmotilo simpatiziranje njihovih arabskih sodržavljanov s Palestinci, še posebej z vzponom palestinskega gibanja Hamas v Gazi.

Sodnik Ašer Grunis, ki je glasoval za ohranitev prepovedi, je dejal, da bi preklic zakona pomenil, da bi se v Izrael preselilo na tisoče Palestincev, potem ko bi se poročili s Palestinci. "Človekove pravice ne predpisujejo samomora naroda," je dejal sodnik, čigar imenovanje za prihodnjega predsednika vrhovnega sodišča so že pozdravili konservativci.