Prerivanje fotografa Associated Pressa in policije med protesti po smrti Georgea Floyds v Salt Lake Cityju. Foto: AP
Prerivanje fotografa Associated Pressa in policije med protesti po smrti Georgea Floyds v Salt Lake Cityju. Foto: AP

Tako avtoritarne kot demokratično izvoljene vlade namreč krizo zlorabljajo. "Tudi nekatere demokratično izvoljene vlade se borijo proti pandemiji s prilaščanjem izrednih pooblastil, ki omejujejo človekove pravice in krepijo državni nadzor," so zapisali avtorji odprtega pisma, ki ga je objavil Inštitut za demokracijo (IDEA) iz Stockholma.

"Parlamenti se izločajo iz odločanja, novinarji so aretirani in nadlegovani, manjšine so šikanirane, najranljivejši sloji prebivalstva pa se soočajo z novimi nevarnostmi, saj ustavitve gospodarstva uničujejo celotno strukturo družbe," še pišejo.

"Represija ne bo pomagala pri nadzoru pandemije. Utišanje svobode govora, zapiranje mirnih nasprotnikov, zatiranje zakonodajnega nadzora in neomejeno razveljavljanje volitev ne naredijo ničesar za zaščito javnega zdravja," piše v odprtem pismu, pod katerega se je podpisalo več kot 500 nekdanjih in zdajšnjih svetovnih voditeljev, Nobelovih nagrajencev in drugih.

Ni naključje, da se je pandemija začela v državi, kjer ni prostega pretoka informacij in kjer je vlada kaznovala opozorila o nevarnostih virusa, pozivajo avtorji in trdijo, da demokracija ni samo ideal, "temveč najprimernejši vladni sistem za reševanje krize takšnega obsega in kompleksnosti, kot je covid-19".

Med podpisniki podpredsednica Evropskega parlamenta iz Madžarske
"Demokracija je ogrožena in ljudje, ki jim je mar za to, morajo zbrati voljo, disciplino in solidarnost, da jo branijo. V igri so svoboda, zdravje in dostojanstvo ljudi povsod," zaključujejo avtorji pisma, pod katerega so se med drugim podpisali podpredsednica Evropskega parlamenta iz Madžarske Klara Dobrev, nekdanji hrvaški predsednik Ivo Josipović, nekdanji italijanski premier Enrico Letta, nekdanji guverner Floride Jeb Bush in nekdanji šahovski prvak Gari Kasparov.