bili lahko odpoklicani, piše v danes objavljenem papeškem dekretu.
Papež Frančišek je v odloku še zapisal, da bodo tovrstni primeri po kanonskem pravu obravnavani kot "resni razlogi", zaradi katerih morajo cerkveni dostojanstveniki zapustiti položaj.
"S tem želim poudariti, da je med t. i. resnimi razlogi tudi zanemarjanje dolžnosti škofov, še posebej v primeru spolnih zlorab otrok ali ranljivih odraslih," je zapisal papež. Bo pa morala biti krivda škofov objektivna oz. dokazljiva.
V odloku, apostolskem pismu s statusom motu proprio (na njegovo lastno pobudo), je papež poudaril, da Cerkev "ljubi vse svoje sinove, a še posebej ščiti in skrbi za najšibkejše in tiste, ki se ne morejo braniti". Zato bi si morali duhovniki, še posebej škofje, po njegovih besedah še posebej prizadevati za zaščito najšibkejših med tistimi, ki so jim zaupani.
Zaostritev zakonov
Tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi je napovedal, da bo papež tudi vzpostavil posebno skupino pravnikov, ki mu bo pomagala pri odločitvah za odpoklic škofov, ob tem pa bo tudi zaostril že obstoječe zakone o zlorabah otrok.
Katoliško cerkev je pred leti pretreslo razkritje pedofilskih škandalov v več državah, kjer so duhovniki več desetletij spolno zlorabljali otroke. Papež Frančišek je že ob začetku svojega pontifikata napovedal nadaljevanje "ničelne tolerance" do pedofilije v duhovniških vrstah, ki jo je začel njegov predhodnik Benedikt XVI.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje