Spodnji dom parlamenta BiH-a je sprejel zakon o varuhu človekovih pravic, zakon o svobodnem dostopu do informacij in spremembe zakona o visokem sodniškem in tožilskem svetu, po katerih bodo člani tega organa ter sodniki in tožilci med drugim morali posredovati celovite informacije o svojem premoženjskem stanju.
Zakone mora potrditi še dom narodov parlamenta BiH-a, kar se bo zgodilo predvidoma do konca meseca.
Dogovor o sprejetju omenjenih treh zakonov so nekaj ur pred parlamentarno sejo dosegli predsednik vodilne stranke Hrvatov HDZ BiH-a Dragan Čović, predsednik največje stranke bosanskih Srbov Zveze neodvisnih socialdemokratov (SNSD) Milorad Dodik ter predsednik Socialdemokratske stranke BiH-a (SDP BiH) Nermin Nikšić skupaj z drugimi voditelji iz bloka državljanskih in bošnjaških strank.
Napovedali so tudi, da bodo na današnjem svetu ministrov BiH-a potrdili še tri zakone. To so zakon o sodišču BiH-a, zakon o vinu ter zakon o tujcih, ki bo med drugim določal pogoje in postopke za vstop tujcev v državo ter njihovo bivanje v BiH-u. Državni parlament jih bo nato predvidoma potrdil v naslednjih dneh.
V torek sprejeti zakoni spadajo med tiste, ki jih je določila Evropska unija za začetek pristopnih pogajanj.
Dodik je po pisanju sarajevskega časnika Oslobođenje po sestanku s koalicijskimi partnerji izrazil pričakovanje, da bodo s sprejetjem teh zakonov aktivirali evropsko agendo in da bo BiH do prihodnjega leta začel pristopna pogajanja z EU-jem.
Nikšić je napovedal, da bodo tudi v prihodnje nadaljevali delo z enako dinamiko izpolnjevanja dogovorov. Izrazil je prepričanje, da bodo to prepoznali tudi v Bruslju.
Sporazum koalicijskih partnerjev in sprejetje zakonov je že v torek pozdravila delegacija EU-ja v BiH-u. "Pozitivno je, da so politični voditelji BiH-a pokazali politično voljo, da si skupaj prizadevajo za reforme. Storili so pomemben korak," so sporočili.
BiH je prošnjo za članstvo v EU-ju vložil februarja 2016. Evropska komisija ji je nato leta 2019 postavila 14 pogojev, ki bi jih morali v Sarajevu izpolniti za status kandidatke. BiH pogojev še ni izpolnil, a mu ga je EU lani zaradi vojne v Ukrajini vseeno podelila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje