Kitajska policija je streljanje in smrt štirih ljudi potrdila, a dodala, da so med nedavnimi krvavimi nemiri v okraju Abe v Sečuanu streljali v samoobrambi.
Pelosijeva prebila led
Demokratska predsednica predsedniškega doma Nancy Pelosi pa se je kot prva tuja visoka politična predstavnica po izbruhu nemirov v indijskem mestu Dharamshala srečala s tibetanskim verskim voditeljem. "Če se ljudje vsega sveta, ki jim ni vseeno za svobodo, ne bodo oglasili in zahtevali konca kitajske nadvlade v Tibetu in njihovega zatiranja, bomo izgubili moralno pravico, da govorimo o človekovih pravicah," je pred večtisočglavo množico tibetanskih izgnancev dejala Pelosijeva. Njen obisk pri dalajlami je bil sicer načrtovan že pred nasilnimi protesti.
Zahteve po koncu kitajske nadvlade
Protikitajski protesti trajajo že od 10. marca, iz Tibeta pa so se razširili tudi v tibetanske skupnosti v bližnjih pokrajinag Gansu, Sečuan in Činghaj. Kitajske oblasti sicer trdijo, da je bilo v spopadih ubitih 13 protestnikov, tibetanska vlada v izgnanstvu pa, da je zaradi nasilja kitajske vojske umrlo 99 ljudi.
Kitajska tujih novinarjev ne pusti na "streho sveta", vojska pa nadzoruje in se sprehaja po vseh mestih, v katerih je bilo najbolj nemirno. TIbetanskim protestnikom so postavili tudi novi rok - 25. marec, do katerega se morajo predati, sicer bodo kaznovani ali zaprti.
A. P.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje