"Če bodo stvari ušle izpod nadzora, potem je moja edina izbira, da popolnoma odstopim," je povedal dalajlama na tiskovni konferenci v Indiji. Njegov predstavnik je nato pojasnil, da je dalajlama mislil bolj na svojo politično vlogo tibetanskega voditelja v izgnanstvu kot na svojo duhovno vlogo.
Dodal je, da bo dalajlamin odstop nujen, če Tibetanci izberejo nasilje, saj je le-ta popolnoma predan nenasilju. Dolgoletni tibetanski voditelj je ob tem zanikal kitajske trditve, da je on odgovoren za nemire in znova pozval k takojšnjemu koncu nasilja v Tibetu.
Kitajski premier: Vsega je kriv dalajlama
Kitajski premier Ven Džjabao je namreč dalajlamo obtožil, da je prav on kriv za nasilne proteste. Ven, ki je govoril ob koncu vsekitajskega ljudskega kongresa, je povedal tudi, da so trditve tibetanskega duhovnega vodje, da so kitajske oblasti nad Tibetanci v Lasi izvajale kulturni genocid, popolna izmišljotina.
Pri tem je Ven poudaril tudi, da so se kitajske oblasti na izbruh nastalih razmer odzvale skrajno zadržano, saj naj bi po podatkih Kitajcev tam umrlo 13 ljudi. Ta podatek pa se ne sklada s tistim tibetanske vlade v izgnanstvu, ki trdi, da je v neredih umrlo najmanj sto ljudi.
Ven je razmere v Tibetu komentiral prvič, odkar je tam izbruhnilo nasilje. Poleg dalajlame je za nasilne proteste obtožil tudi tibetansko vlado v izgnanstvu, ki je Kitajsko že večkrat obtožila, da si želi izbrisati tibetansko kulturo.
So ogrožene olimpijske igre?
Kitajski premier je prepričan, da so protesti Tibetancev namenjeni sabotaži priprav na olimpijske igre, ki bodo v Pekingu. Protestnike je pozval, naj olimpijskih iger ne uporabljajo v politične namene. "Spoštovati moramo načela olimpijskih iger in ustanovno listino olimpijskih iger. To pa je, da se igre ne smejo politizirati," je bil odločen Ven.
V reševanje razmer v Tibetu se je vključil tudi hollywoodski zvezdnik Richard Gere, sicer predsednik Mednarodnega gibanja za Tibet. Povedal je, da bi se bilo zanj nemoralno udeležiti olimpijskih iger, če se Kitajski ne bo uspelo na miroljuben način spopasti z nemiri, ki so izbruhnili na 'strehi sveta'.
Za preiskavo EU
Medtem se je na razmere v Tibetu odzvala tudi Evropa - v Bruslju se je zbralo več 100 protestnikov, ki so demonstrirali proti nasilnemu zatrtju tibetanskih protestov. Protestniki so EU pozvali, naj v Tibet napoti preiskovalno komisijo, ki bi raziskala obtožbe, da Kitajska izvaja represijo.
Protesti so se stopnjevali v hudo nasilje
Mirni protesti v Tibetu so se začeli 10. marca, na dan tibetanske vstaje proti kitajski nadvladi, in se počasi stopnjevali, dokler niso konec tedna dosegli vrhunca v nasilnih spopadih med protestniki in policijo. Protesti so se razširili tudi na kitajski pokrajini Gansu in Sečuan, manjši protesti pa so bili tudi v Indiji, Nepalu, Južni Koreji in v Sydneyju.
Razmere v Lasi so danes, potem ko se je iztekel ultimat kitajskih oblasti protestnikom, naj se predajo, napete, a mirne.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje