Mirni protesti za neodvisnost Tibeta pod vodstvom budističnih menihov ob 49. obletnici kitajske zasedbe gorate himalajske pokrajine so se kljub prisotnosti policije sprevrgli v nasilne izgrede in v Lasi so zagoreli številni avtomobili in trgovine.
Na protestih v začetku tedna naj bi oblasti priprle več menihov in preostali menihi so pozneje skupaj s prebivalci na ulicah zahtevali njihovo izpustitev, na kar se je policija odzvala z uporabo solzivca.
Gre za največje proteste proti kitajskim oblastem v Tibetu v zadnjih 20 letih, potem ko so konec 80. let preteklega stoletja oblasti v pokrajini uvedle izredne razmere, da bi zatrle protikitajske proteste. Takrat je bil vodja komunistične partije v pokrajini zdajšnji kitajski predsednik Hu Džintao.
Zaradi medijske zapore in odročnosti pokrajine je težko dobiti zanesljive informacije, a več virov poroča, da je prišlo do spopadov med protestniki in varnostnimi silami, ki okrepljene nadzirajo ulice Lase in naj bi obkolile tudi nekaj budističnih samostanov. Nekatere priče poročajo, da je bilo slišati streljanje, v mestu pa naj bi vladal pravi kaos, čeprav oblasti zatrjujejo, da imajo vse pod nadzorom.
Zaradi protestov Tibetancev so močno preplašeni kitajski prebivalci, saj menijo, da je jeza protestnikov usmerjena prav proti njim. Za zdaj upoštevajo nasvet, da naj se raje zadržujejo doma in ne hodijo ven.
Dalajlama proti nasilju
Duhovni voditelj Tibetancev, ki od leta 1959 živi v izgnanstvu v Indiji, je kitajske oblasti pozval, da se vzdržijo nasilja in naj se z dialogom končno posvetijo dolgotrajnemu nezadovoljstvu tibetanskega ljudstva. Svojim rojakom je svetoval, naj se med protesti ne zatečejo k nasilju.
Peking kaže s prstom na dalajlamo
Prav dalajlama je po sporočilu iz Pekinga glavni pobudnik tokratnih protestov. "Vlada avtonomne pokrajine Tibet ima dokaze, ki kažejo, da je zadnja sabotaža v Lasi načrtovana, premišljena in vodena s strani klike okoli dalajlame," piše državna tiskovna agencija Šinhua.
Dalajlama je obtožbe kitajskih oblasti označil za absolutno neutemljene. "To ni nič novega, Kitajska je to že večkrat ponovila in pravzaprav nima osnove," je dejal tiskovni predstavnik njegove svetosti, ki je poudaril, da so Tibetanci, ki živijo v izgnanstvu v indijski Daramsali, zgroženi nad hudimi obtožbami Pekinga.
Kitajske oblasti, ki se mrzlično pripravljajo na olimpijske igre čez nekaj mesecev in zaradi tega nočejo negativne pozornosti v mednarodni javnosti, vseskozi zatrjujejo, da so Tibetanci hvaležni za izboljšanje kakovosti življenja, ki so je bili deležni pod njihovo oblastjo.
Solana vseeno na igre v Peking
Evropski voditelji, zbrani na vrhu v Bruslju, so obsodili nasilje v Tibetu in Peking pozvali, da se vzdrži uporabe sile nad protestniki in spoštuje človekove pravice. Po besedah britanskega zunanjega ministra Davida Milibanda je edina pot naprej dialog. Voditelji niso omenili morebitnega bojkota olimpijskih iger v Pekingu. Visokemu zunanjepolitičnemu predstavniku EU-ja Javierju Solani bi se zdel bojkot smešen in zatrjuje, da se bo sam udeležil velikega dogodka.
ZDA pozivajo k dialogu z dalajlamo
Tudi ameriški veleposlanik na Kitajskem je oblasti pozval, naj ne uporabijo sile proti protestnikom in vnovič predlagal dialog z dalajlamo. "Peking mora spoštovati tibetansko kulturo in večetnično sestavo družbe," je opozoril tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Sean McCormak.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje