Med kandidati za naslednika predsednika Alana Garcie sta tudi nekdanji predsednik Alejandro Toledo ter hčerka nekdanjega perujskega diktatorja Alberta Fujimorija. Končna odločitev bo verjetno sprejeta šele v drugem krogu 5. junija, a napeto bo tudi tokrat. Za zmago v prvem krogu je potrebna 50-odstotna podpora.
Le redko do zdaj so bile namreč predsedniške volitve v Peruju tako tesne, kot so letos. Mesto glavnega favorita je v preteklih tednih v javnomnenjskih raziskavah zavzemalo pet različnih kandidatov. Največ možnosti za preboj v drugi krog so v zadnjih dneh pripisovali trem kandidatom, izmed katerih dva zastopata povsem nasprotna politična stališča.
Ankete kazale na tesne volitve
Ali bo novi predsednik nadaljeval liberalno-konservativno gospodarsko politiko zdajšnjega predsednika Garcie ter Peru ohranil v skupini držav, kot sta še Čile in Kolumbija, ki imajo z ZDA še posebej prijateljske odnose, ni mogoče napovedati. To se bo zgodilo le, če bo na koncu slavil 65-letni Toledo, ki je Peru vodil v letih 2001-2006, ko je Peru doživljal sorazmerno stabilnost in gospodarsko rast. Nasprotniki mu očitajo predvsem lahkomiselnost in pomanjkanje političnih idej, zanj pa bi lahko glasoval mestni srednji sloj, ki v njem vidi še najmanjše zlo.
Tesno za petami, po nekaterih anketah pa celo pred njim, sta mu dva precej skrajna kandidata: nekdanji vojak Ollanta Humala, 48-letni levičarski nacionalist, in 35-letna Keiko Fujimori, ki se zgleduje po avtoritarni in konservativni politiki svojega očeta, čeprav brez njegove diktatorske ostrine.
"Kot izbira med aidsom in rakom"
Vsi trije uživajo okoli 20-odstotno podporo, z le nekaj odstotnimi točkami zaostanka pa jim sledita konservativno-liberalni bivši premier 72-letni Pedro Pablo Kuczynski in desnosredinski nekdanji župan Lime Luis Castenada.
Možnost drugega kroga med Humalo in Fujimorijevo skrbi nekatere Perujce, med njimi dobitnika Nobelove nagrade, književnika Maria Vargasa Llosa, ki je dejal, da bi bilo to kot "izbira med aidsom in rakom".
Garcia ni smel več kandidirati
Dozdajšnji predsednik Garcia, nekdanji levičar, ki se je v svojem drugem mandatu prelevil v sredinskega politika, se za še en mandat na čelu države ne sme potegovati. Od predsedniškega urada se bo poslovil, potem ko je bil v preteklih letih na čelu države z eno najizrazitejših gospodarskih rasti v Latinski Ameriki.
Kot glavni izziv za novega predsednika poznavalci izpostavljajo zajezitev proizvodnje kokaina, v kateri utegne Peru prehiteti Kolumbijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje