Gibanje za demokratično spremembo(MDC) trdi, da je spredaj v večini volilnih okrožij, kar pomeni, da obstaja verjetnost, da se v Zimbabveju konča 28-letna vladavina Roberta Mugabeja, ki je upal na svoj šesti zaporedni predsedniški mandat.
5,7 milijona volilnih upravičencev je izbiralo predsednika države in 120 poslancev v 150-članski parlament. Volitve so potekale večinoma mirno, prvih izidov pa pred nedeljo ni pričakovati, saj bo štetje potekalo več dni. Tudi podatkov o volilni udeležbi še ni.
Po 28 letih slovo od predsedniškega stolčka?
Tokratne volitve naj bi predstavljale najresnejšo preizkušnjo Mugabeja, ki je na oblasti že od leta 1980, ko se je Zimbabve osamosvojil od Velike Britanije. Nekoč uspešno gospodarstvo je uničeno, zato naj bi imela Mugabejeva glavna tekmeca kar nekaj možnosti, da končata 28-letno vladavino vedno manj priljubljenega Mugabeja. Opozicijski voditelj Morgan Tsvangirai in Simba Makoni, nekdanji Mugabejev zaveznik, sta prepričana, da bosta premagala dozdajšnjega predsednika, saj naj bi ta zaradi slabih razmer v državi izgubil podporo tudi na sicer njemu naklonjenem podeželju.
Volivci želijo spremembe
Da so v zraku spremembe, je bilo čutiti tudi med volivci, ki so se pred volišči zbirali že navsezgodaj zjutraj, še preden so se ta odprla. "Želim voliti, ker je položaj v državi tako slab, volitve pa bodo to morda spremenile," upa 35-letni Zimbabvejec, ki je za pot do volišča porabil dve uri. Svojega imena ni želel izdati niti razkriti, koga bo volil, iz strahu pred zastraševanjem.
Mugabe trdno v sedlu
Kljub temu večina analitikov meni, da Mugabeja ne gre odpisati. Oblast v državi ima trdno v svojih rokah, opozicija pa je preveč razcepljena, da bi ga lahko resneje ogrozila. Njegovi privrženci tako znotraj kot zunaj države ga še vedno častijo kot zadnjega junaka osvoboditve.
Državni časopis Herald je v petek poročal, da ankete Mugabeju pripisujejo 57-odstotno podporo. Opozicija je Mugabeja obtožila, da namerava do ponovne zmage priti z volilno prevaro.
Mlade skrbi prihodnost
Nekoč so se volitev udeleževali le starejši volilci, saj se mladi niso preveč zanimali zanje. Zdaj je drugače. Zaradi slabega gospodarskega položaja in življenjskih razmer so tudi mladi zaskrbljeni zaradi svoje prihodnosti. Mugabe odgovornost za katastrofalne razmere v državi pripisuje sankcijam nekdanje kolonialne velesile Velike Britanije in drugih zahodnih držav. Veliki Britaniji in Zahodu se je Mugabe zameril predvsem, ko je belim potomcem kolonizatorjev vzel zemljo in jo razdelil svojim privržencem.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje